3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi hetek eseményeit a statisztikusok és a közgazdászok is gőzerővel elemzik a tengerentúlon, illetve Európában. A legtöbben arra a következtetésre jutottak, hogy előzetesen szinte kizárható volt, hogy a mostanihoz hasonló válságba süllyednek a részvénypiacok. A szakemberek ezt nevezik "fekete hattyú jelenségnek".

Egy brit elemző szerint körülbelül akkora volt az esélye egy ilyen válságnak előzetesen, mint ha valaki kétszer egymás után nyerne a lottón, vagy mondjuk egy aszteroida csapódna a földbe - olvasható az AXA pénzpiaci elemzésében. A szakzsargon az ehhez hasonló szituációkat nevezi "fekete hattyú jelenségnek", de magyarul talán találóbb lenne a "fehér holló" kifejezés.

Az amerikai tőzsdeindexek 75 éve nem mutattak olyan rossz heti teljesítményt, mint az október 6-10. közötti időszakban. Nem csoda, hogy sokan már-már teljesen elképedten nézték a dugóhúzóba került részvényindexek drámai zuhanását, hiszen a Bloomberg Pénzügyi Kondíció Indexe szerint a világ tőkepiacain tapasztalt turbulenciák mértéke annyira eltávolodott a „normális értéktől”, hogy azt „fekete hattyú” eseménynek is lehet nevezni.


Itt nem pusztán arról van szó, hogy az elmúlt napokban kicsúcsosodott extrém piaci fejlemények olyan ritkák, mint a fekete hattyú, hanem arról is, hogy egy olyan forgatókönyv szerint teljesedett ki a pénzügyi válság első fejezete, aminek az előfordulási esélye szinte egyenlő a nullával. Az angliai Királyi Statisztikai Társaság elemzője szerint az ilyen kivételes vagy inkább „lehetetlen” piaci helyzet bekövetkeztének valószínűségét ahhoz lehetne hasonlítani, mintha „valaki kétszer egymás után nyerne a lottón vagy egy aszteroida csapódna a Földbe”.

"Egy az egymilliárdhoz" az esélye

Az index egyébként a hozam spread-ek, a pénzpiac, tőzsdei és kötvénypiaci indexek változásait követi le és tömöríti egy normalizált indexbe, jelezve azt, hogy a jelenlegi tőkepiaci helyzet mennyire tér el az általános piaci körülményektől. Az index múlt héten hétfőn már a -9,84-es értéket vette fel, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi pénzügyi válság előrejelzéséhez egy olyan precíziós modellel kellett volna kalkulálni, ami az „egy az egymilliárdhoz” valószínűségi hibahatárral is számol. Az index 1992 óta méri, hogy a piaci események mennyiben térnek el az átlagostól és így nem lehet tudni, hogy például az 1987 októberi Fekete Hétfőn mit mutatott volna, mégis az index ’92 óta a jelenlegi értékénél lényegesen szűkebb sávban -2,6 és +1,5 szélső értékek között „oldalazott”.

A Nassim N. Taleb nevéhez köthető fekete hattyú jelenség pont az elmúlt hónapban kritikussá vált helyzet miatt tekinthető most igen aktuálisnak. Az elmélet rámutat arra ugyanis, hogy a modern világ túl nagy mértékben hagyatkozott olyan kockázatkezelő modellekre, amelyek képtelenek ilyen krachot előrejelezni és arra előzetesen válság-forgatókönyveket kidolgozni. A vészjelző nem jelzett, mivel ilyen elméletileg soha nem is történhetett volna meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!