Azt egyelőre senki sem tudja megjósolni, hogy mikor fordul a piacokon a trend, de az utóbbi napokban több tekintélyes szakértő is óvatosságra intett. Az amerikai részvénypiac árazásával kapcsolatban például a Nobel-díjas közgazdász, Robert Shiller jelezte, hogy számos mutató alapján túlértékeltek a papírok. Így például a róla elnevezett Shiller P/E ráta szerint. Ez az elmúlt 10 évben 16,8-as átlagos értéket mutatott, míg jelenleg 30-on áll a mutató.
A túlértékeltség ellenére a Nobel-díjas közgazdász is csupán annak a véleményének adott hangot, hogy érdemes körültekintően befektetni. Azt azonban lehetetlen megjósolni, hogy mikor válthatnak esésbe a részvényárak. Ezzel szemben a befektetők óvatossága úgy tűnik elillant, a részvényeket vásárlók már-már öntelten számolgatják az utóbbi időszak profitját, és azt hangoztatják, hogy semmi oka a piacoknak a visszaesésre.
Ha a 7-re végződő évszámú évek rossz szelleme nem is kellene, hogy visszatérjen (1987-ben volt minden idők legnagyobb egynapos százalékos esése, 1997-ben az ázsiai válság néven emlegetett problémák miatt roppantak meg a tőzsdék, míg 2007-ben az egy évvel későbbi hitelválság előszelét tapasztalhatták meg a befektetők), a korrekció nélküli emelkedést még az optimisták is veszélyesnek tartják.
Az éberség azonban már-már eltűnt, amit jelez a piaci kilengéseket „mérő” mutató a volatilitás index (VIX) is. Az index minimálisan mozog, és történelmi mélypontja közelében áll. Ennek – és a részvénypiacok töretlen szárnyalásának – oka, hogy a központi bankok által piacra nyomott likviditás számolatlanul ömlik a tőzsdékre, és a kamatok történelmi mélységben állnak. A fordulat minden bizonnyal akkor érkezik, amikor a legkevésbé számítanak rá a befektetők. Ez persze sokakat megdöbbent akkor, a minden hájjal megkent befektetők viszont vélhetőleg a világ legismertebb tőzsdeguruját, Warren Buffettet idézik majd. Az ő egyik híres aforizmája szerint ugyanis a az emelkedő, bika piac olyan mint a szex: közvetlenül a vége előtt tűnik a legjobbnak.
mfor.hu