5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az elmúlt napokban folyamatosan pletykálnak arról, hogy Lettország leértékeli nemzeti valutáját, a latot, ez pedig többek között a forint árfolyamára is negatív hatással volt. A magyar deviza ismét 290 közelébe gyengült az euró ellenében, azonban az általunk megkérdezett szakember szerint nem valószínű, hogy újra 300 fölé megyünk, bármi lesz is a balti országban. Igaz, az esetleges krachot azért a forint is megérezné.

Az elmúlt napokban folyamatosan pletykálnak arról, hogy Lettország leértékeli nemzeti valutáját, a latot, ez pedig többek között a forint árfolyamára is negatív hatással volt. A magyar deviza ismét 290 közelébe gyengült az euró ellenében, azonban az általunk megkérdezett szakember szerint nem valószínű, hogy újra 300 fölé megyünk, bármi lesz is a balti országban. Igaz, az esetleges krachot azért a forint is megérezné.

Abban szinte minden szakértő és elemző egyetért, hogy az elmúlt napok intenzív forintgyengülése elsősorban a Lettországból érkező pletykáknak volt köszönhető. Bár a kormány rendre tagadja, hogy a lat leértékelésére készülne, a nemzetközi piac szereplői már felkészültek a legrosszabbra.

Rosszabb helyzetben vannak, mint mi tavaly ősszel

"Lettország és a lat helyzete most egyértelműen rosszabb, mint amilyen tavaly októberben hazánké volt. Fennáll a veszélye annak, hogy a kormány elengedi a devizát, többek között ez gyengítette a forintot is az elmúlt napokban" - mondta el az mfor.hu kérdésére Szántó András.

Az Equilor elemzője megjegyezte: a jelenlegi recessziós helyzetben a gazdaság állapotán segíthet a gyenge deviza, mivel élénkítheti az exportot, ugyanakkor a lett emberek várhatóan erőteljesen megéreznének egy esetleges leértékelést. Az első negyedévben egyébként Lettország gazdasága produkálta a legnagyobb zuhanást egész Európában: 18 százalékkal esett vissza az ország GDP-je.

Lettország azért is nehéz helyzetben van, mert a jelek szerint felborulhat a költségvetése - jelenleg is folynak a tárgyalások a nemzetközi szervezetekkel. Legutóbb a balti állam 7 százalékra módosította előrejelzését a költségvetési hiányt illetően, mostanra azonban 9 százalék feletti deficittel számol a kormány. Ezért alkudozik most az IMF-fel, hogy fogadja el a módosítást. "Nem tartom valószínűnek, hogy a nemzetközi szervezetek elengedik Lettország kezét. A mi esetünkben is láthattuk, hogy az IMF hajlik a kompromisszumra, ráadásul a márciusi G20-csúcson feltőkésítették a szervezetet, tehát vannak forrásai" - válaszolta kérdésünkre Szántó András.

Az Európai Unió ugyanakkor már figyelmeztette Lettországot, hogy az eddiginél többet kell tennie a költségvetési hiány csökkentése érdekében. A hírek szerint pénteken az IMF is megszólal majd az ügyben.

A Swedbank már felkészült a legrosszabb forgatókönyvre, a lat esetleges leértékelésére is - jelentette be a balti országokban vezetőnek számító pénzintézet pénteken. A Bloomberg által idézett közlemény szerint a bank felkészült több lehetséges forgatókönyvre is, mivel még nem tudni, melyik irányba lép majd a lett kormány. Akár megtörténik a leértékelés, akár nem, a lett emberek komoly kihívások elé néznek, a bankok ügyfelei is nyomás alá kerülhetnek, állítja a bank.

A 300 forintos euró nem fenyeget

"A skandináv országok szakértői jelenleg 25-30 százalékos zuhanást jósolnak a lett deviza esetében. Ebből 5-10 százalék gyűrűzhet be a forintba, illetve 3-4 százalék már meg is történt" - tette hozzá az elemző.

Szántó András szerint ha meg is történik a lat leértékelése, az csak rövidtávon lesz hatással a forint árfolyamára, ugyanis Lettország nem közvetlen szomszédunk, annyira erősen nem érződik itt a hatás. "Én mindenesetre már nem számítok 300 forint feletti euróra" - emelte ki az Equilor szakembere.

A lett tőzsdén ugyanakkor a határidős jegyzések alapján 50 százalék feletti leértékelődésre számít a piac a lat esetében a következő egy évben. Csütörtökön legalábbis 53 százalékkal voltak alacsonyabbak a kötések, mint a jelenlegi piaci árfolyam. Lettország egyik nagy problémája, hogy továbbra is rögzítve van a lat árfolyamsávja, a célárhoz képest egy százalékos eltérés engedélyezett. Korábban arról volt szó, hogy eltörlik ezt az ingadozási sávot, azonban erre nem került sor.

A lat körüli bizonytalanságok az ország gazdaságának többi területére is begyűrűztek: szerdán például a meghirdetett államkötvény-aukcióra egyáltalán nem érkezett ajánlat. Szakemberek szerint ha most nem is történik meg a nemzeti deviza leértékelése, akkor is csak hónapok kérdése, hogy ismét felszínre kerüljön a probléma. Ezért a piac nagy része arra számít, hogy a kormány meg fogja lépni a kellemetlen lépést.

A szakértők szerint törékeny lehet a forint is

A Reuters a héten hozta nyilvánosságra szokásos elemzői felmérését, melyet még május elején készített el, amikor nem volt ennyire éles a lettországi helyzet. A megkérdezett elemzők szerint Kelet-Európa legnagyobb problémája, hogy a válság következtében elveszítette a befektetők bizalmát. Éppen ezért nem is számítanak jelentős javulásra egészen addig, amíg a nagy szereplők nem lépnek vissza a piacra.

A felmérésben részt vevő szakemberek szerint a jelenlegi pozitív hangulat törékeny lehet - egyáltalán nem biztos, hogy folytatódik majd a régió devizáinak erősödése. A forint esetében például a következő három hónapra inkább gyengülést valószínűsítenek, majd szerintük az év végére erősödhet a mostani szint alá a magyar deviza.


Az elemzők véleménye abban is megegyezik, hogy a régió országai - Magyarország, Csehország vagy Lengyelország - exportfüggőségük miatt továbbra is jobban megérezhetik a gazdasági visszaesést, mint a tőlünk Nyugatra lévő államok. Emellett komoly problémát okozhat a közeljövőben a költségvetési hiányok finanszírozása az említett országokban, mivel a külföldi befektetők továbbra sem veszik tömegesen az államkötvényeket. Ráadásul a régióban több helyen is 3 százalék fölé emelkedett a költségvetés hiánya, ezt pedig valahonnan finanszírozni kell.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!