3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bármi történik, a befektetők frankot vesznek, ha "sapka van rajta" (európai hírek) azért, ha "nincs rajta sapka" (amerikai aggodalmak) azért, olvasható a Commerzbank napi devizapiaci kommentárjában. Már az euróval szembeni paritás sem zárható ki.

EUR/HUF (268,00 – 270,50): Sokszor leírtuk, hogy az árfolyam mozgását a globális hangulat befolyásolja. Ez különösen igaz mostanság. A fejlődő piaci devizák nagy vesztesei szoktak lenni a válságos időszakokban uralkodó kockázatkerülési trendnek. A forint azonban meglepően jól tartja magát az euróhoz képest. Tegnapi napot erősödéssel nyitottuk - az amerikai megegyezéshez köthetően - megközelítettük a 267-es szintet. A nap folyamán innen gyengült a kurzus, de viszonylag limitáltan, 1 százaléknál kisebb mértékben. A lengyel zloty hasonlóan mozgott, nagy különbség azonban, hogy a lengyel Pénzügyminisztérium megjelent a piacon. Kommunikációjuk szerint kis tételekben és árfolyambefolyásolás nélkül konvertálják az EU pénzeket, de mivel minden EU forrást át kívánnak váltani, ez már némi árfolyam-karbantartásra alkalmas tételt jelent.

EUR/USD (1,4150 – 1,4250): A tegnapi dollár árfolyammozgás némileg furcsának tűnik elsőre. Az Obama bejelentés és kongresszusi szavazást követően fellélegezhettek a befektetők: mégis biztonságban van a pénzük dollárbefektetésekben. Márpedig kockázatok vannak a világban szinte mindenfelé - az eurózóna az adósságaival küzd (most el kell gyorsan felejteni, hogy az USA is), a korábban is gúzsba kötött Japán gazdaság pedig még nem állt talpra a földrengésből. Maradt az USA és Svájc, mint két biztonsági zóna. Ezután jött délután a legfrissebb amerikai ISM adat, mely újabb negatív meglepetést okozott és tovább rontotta a depresszív hangulatot. A frank és a dollár pedig újfent erősödött (utóbbi 1,42-ig). Ilyen logikát – jelesül, hogy a tőke oda menekül ahonnan a rossz adat érkezik - a válság során többször is meg lehetett figyelni, főleg 2008 őszén és 2009 tavaszán. Ez a "válság üzemmód" vélhetőleg maradni fog, és ha a technikailag fontos 1,4180-14190 régiót elhagyja az EURUSD kurzusa, nem nagyon lesz megálló 1,4100-ig.

CHF/HUF (242,00 – 246,00): A frank esete kezd a nyuszika és a sapka történetére hasonlítani. Az amerikai problémák körüli aggodalomban ütemesen erősödött az alpesi deviza az euróval szemben, a megegyezés hírére nem gyengült számottevően, majd tegnap a rossz ISM adatra újabb rekordot döntött, 1,1030-ig erősödve. Úgy tűnik, amíg bármilyen bizonytalanság fennáll a piacon a "svájci" erősödni fog, legyen az európai vagy amerikai adóssággal, konjunktúramutatóval, GDP adattal, földrengéssel kapcsolatos. Régen láttunk napon belül ilyen mértékű gyengülést, mint tegnap a CHF/HUF keresztárfolyamban. 234-es szintről indítottuk a napot, délután pedig 244 fölött is volt kötés a bankközi piacon. Sajnos nem mondhatjuk nyugodt szívvel, hogy lenne olyan szint ami megálljt parancsolna a franknak, amíg a rossz hangulat és a válság tart. Már az euróval szembeni paritás sem zárható ki.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!