4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nagyjából fogalmam sincs, hogy a piacok merre fognak menni - nyitott vagyok minden lehetőségre.

Annyi elképzelésem azért van, hogy a fejlett gazdaságokban jön a növekedés, amit alátámaszt, hogy lassan elfogynak a fiskális megszorítások, és komoly monetáris stimulus van mindenhol. Ugyanakkor a fejlődőknél több probléma is látszik, mindenhol más, de alapvetően szenved a BRIC mind a négy tagja különböző problémáktól. Azt is gondolom, hogy a vártnál korábban lesz kamatemelés az USA-ban, és a hozamemelkedésből adódó veszélyeket a legtöbb helyen alulbecslik. Persze, hogy ez végül hogyan fog leképződni a piacokon, az nem egyértelmű számomra.

Pár érdekesség mostanából:
//blogs.marketwatch.com/thetell/2013/08/14/paulson-soros-dump-gold/

- Paulson lefelezte az aranypozícióit, ami jó jel (az aranyhívőknek). Ahogy a mondás tartja: mikor a legkitartóbb bull is bedobja a törülközőt, akkor kell venni. Ez még nem történt meg, de látszik, hogy likvidálás van, a túlméretezett pozíciókat csökkentik. Nem lettem tőle optimista továbbra sem az aranyra, de figyelni kell ezt a piacot is. A legpozitívabb jel persze az lenne az arany számára, ha Paulson bezárná az arany-alapját, az valószínűleg éppúgy piaci mélypontot jelölne ki, mint például amikor az MF Global európai periféria-kötvény pozícióit kényszerlikvidálták, vagy az Amaranth Fund gázpozícióit, vagy mondhatnánk száz példát. Amikor kényszerlikvidálás van, akkor az esetek nagy részében be kell állni a másik oldalra, mert ezek a kényszerlikvidálások jellemzően tartós mélypontot jelölnek ki. Erről tehát még nincs szó, de talán közelítünk hozzá...

- A hazai kisrészvények (lásd BUMIX index) vergődése tovább tart, de esés helyett most már inkább oldalazás jellemző az 1000 pontos érték környékén. Vannak mind fundamentális, mind technikai jelei, hogy talán valóban a vége felé járhatunk, és ez az elfeledett szektor átlagon felüli hozamokat generálhat a következő években. A negyedév során az EGIS többéves csúcsra ment, a Rába, TVK, Danubius, Graphisoftpark éves csúcsra jutott. Profit oldalon is voltak pozitív meglepetések: például a TVK-nak 2007 első féléve sikerült csak jobban mint az idei első félév, a Rábának pedig SOHA nem volt ilyen magas az első féléves profitja mint most. Eközben a hazai kis-közepes részvények nagy része fundamentálisan olcsó, a nagybefektetők bottal sem piszkálnák őket, elemzés nem nagyon készül róluk, és a kisbefektetők egerésznek csak benne. Ez klasszikusan az a pont, ahonnan magas jövőbeni hozamok lehetnek.  

- Várakozásom ellenére nem lassul a hitelportfolió romlása a magyar bankszektorban, így az OTP-nél sem. Ráadásul az orosz gőzhenger is elakadni látszik: egyre többen nem tudják vagy akarják fizetni a hitelbe vett plazmaTV-t. Az OTP-re valószínűleg a következő években - párhuzamosan a globálisan alacsonyabb kamatszintekkel - drasztikusan alacsonyabb kamatmarzs várhat (főleg Magyarországon), amit ellensúlyozni fog a céltartalékolás csökkenése, de a hazai "szabályozói" környezet folyamatosan nyomás alatt tartja. Továbbra sem drága a részvény, de az OPUS kötvénye sokkal jobb.

- A Mol a klasszikus olajcég problémával néz szembe: ahol rend van, ott nincs olaj, ahol olaj van, ott meg gáz van - jellemzően nem is kicsi. Lásd Kurdisztán, Szíria, stb. Tök jó, hogy egy csomó pénzt elköltenek a kudisztáni lehetőségre, és lehet, hogy ez nagy sztori lesz, de ez szerintem kábé olyan, mint puskaporos hordón öngyújtóval játszani. Miután a szíriai kurdok is kezdenek önállósodni, Irakban pedig de facto fél-független Kurdisztán alakult ki, bármi kiválthatja az egységes Nagy-Kurdisztán kikiáltását, ami valószínűleg nem menne vér nélkül...Ebben az esetben is sokkal jobbnak tűnik a Magnolia kötvény, mint a részvény továbbra is.

- Mint tudjuk, dagálykor mindenki vidám, de apálykor kiderül ki úszott gatya nélkül. Igaz ez a forintra is. Elég gyengécske, tapad a 300-ra, ha kisebb vihar kerekedne a tőkepiacokon, valószínűleg megroggyanna. Ha meg nem, akkor legalább megtudnánk, hogy van saját ereje is. Bár ez a 4%-os kamat már egyre kevésbé vonzó a hazai és külföldi befektetőknek. A magyar állampapírokban (hozam) egy komolyabb duplaalj lehetősége sejlik fel figyelmeztető jelként, lehetnek tehát még meglepetések...

- A japán sztori várakozásaim ellenére bizonytalan időre elnapolva, relatíve nagyon gyenge, de hosszabb távon továbbra is nagy potenciált látok benne...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!