A gyengülő forint a tőzsdére is rossz hatással van, a magyar deviza esésével összhangban a tőzsde is meredek lejtmenetbe kapcsolt. A BUX már 2,5 százalékos mínuszban volt délelőtt, a vezető indexek mindegyike a negatív tartományba esett. Ráadásul délután még munkanélküliségi adatok jönnek Amerikából, melyek ráerősíthetnek a zuhanásra.
A BUX index péntek délelőtt 12 670 ponton állt, ez 2,57 százalékkal maradt el a csütörtöki záróértékétől. A több mint 300 pontos bukás mellé alacsony forgalom társult, az első órákban csak 4 milliárd forint forgott a részvénypiacon.
A vezető papírok mindegyike veszített értékéből, különösen a Mol 3,3 százalékos esése érintette érzékenyen a BUX-ot. Az olajcég részvényeiért 10 395 forintot adtak a befektetők, ez 3,3 százalékkal maradt el a csütörtöki árfolyamtól. Az OTP-papírok 2885 forinton álltak a nap első felében, ami 2,2 százalékos visszaesést jelentett. 0,55 százalékos gyengüléssel megúszta az első néhány órát a Magyar Telekom, a távközlési részvények 546 forintot értek.
Rosszul kezdtek a gyógyszergyártók is a hét utolsó kereskedési napján a tőzsdén. A Richter árfolyama 3,46 százalékkal esett vissza, így 30 300 forintba kerültek a papírok, míg az Egis 2,28 százalékos gyengülés után 10 500 forintba került.
A forint reggel tovább esett a devizapiacon az euróval szemben. A magyar fizetőeszköz már csütörtök délután 275 fölé gyengült, majd a nap végére kicsit visszakorrigált 272-273 környékére. Péntek délelőtt az újabb gyengülés után 275,82 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 201,26 forint volt. Rossz hír a devizahiteleseknek, hogy a svájci frankkal szemben is gyengült a magyar deviza, 184,42 forintba került egy frank pénteken.
A nap második felében a nemzetközi piacok az amerikai munkanélküliségi adatokra koncentrálnak, magyar idő szerint délután fél háromkor közlik a decemberi statisztikákat az Egyesült Államok hatóságai. Az elemzők szerint a novemberi 6,7 százalékhoz képest emelkedni fog a munkanélküliség, a szakemberek 7 százalék körüli adatra számítanak, ami a legmagasabb lenne a második világháború óta. Az adatok megjelenése újabb nyomást helyezhet a nemzetközi tőzsdékre, ez pedig a BUX esését is felgyorsíthatja a nap második felében.
Péntek délelőtt a vezető nyugat-európai tőzsdék mérsékelt gyengülést mutattak. A londoni FTSE index 0,38 százalékkal állt előző napi értéke alatt, míg a frankfurti DAX 0,23 százalékot veszített értékéből.