3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen visszaesett a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a pénteki nyitás után, a több mint 2,5 százalékos bukás mellett további rossz hír, hogy a forint már 276-ig gyengült az euróval szemben. A vezető részvények mindegyike veszített értékéből, a Mol közel 4 százalékkal lett már olcsóbb.

A gyengülő forint a tőzsdére is rossz hatással van, a magyar deviza esésével összhangban a tőzsde is meredek lejtmenetbe kapcsolt. A BUX már 2,5 százalékos mínuszban volt délelőtt, a vezető indexek mindegyike a negatív tartományba esett. Ráadásul délután még munkanélküliségi adatok jönnek Amerikából, melyek ráerősíthetnek a zuhanásra.

A BUX index péntek délelőtt 12 670 ponton állt, ez 2,57 százalékkal maradt el a csütörtöki záróértékétől. A több mint 300 pontos bukás mellé alacsony forgalom társult, az első órákban csak 4 milliárd forint forgott a részvénypiacon.

A vezető papírok mindegyike veszített értékéből, különösen a Mol 3,3 százalékos esése érintette érzékenyen a BUX-ot. Az olajcég részvényeiért 10 395 forintot adtak a befektetők, ez 3,3 százalékkal maradt el a csütörtöki árfolyamtól. Az OTP-papírok 2885 forinton álltak a nap első felében, ami 2,2 százalékos visszaesést jelentett. 0,55 százalékos gyengüléssel megúszta az első néhány órát a Magyar Telekom, a távközlési részvények 546 forintot értek.

Rosszul kezdtek a gyógyszergyártók is a hét utolsó kereskedési napján a tőzsdén. A Richter árfolyama 3,46 százalékkal esett vissza, így 30 300 forintba kerültek a papírok, míg az Egis 2,28 százalékos gyengülés után 10 500 forintba került.

A forint reggel tovább esett a devizapiacon az euróval szemben. A magyar fizetőeszköz már csütörtök délután 275 fölé gyengült, majd a nap végére kicsit visszakorrigált 272-273 környékére. Péntek délelőtt az újabb gyengülés után 275,82 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 201,26 forint volt. Rossz hír a devizahiteleseknek, hogy a svájci frankkal szemben is gyengült a magyar deviza, 184,42 forintba került egy frank pénteken.


A nap második felében a nemzetközi piacok az amerikai munkanélküliségi adatokra koncentrálnak, magyar idő szerint délután fél háromkor közlik a decemberi statisztikákat az Egyesült Államok hatóságai. Az elemzők szerint a novemberi 6,7 százalékhoz képest emelkedni fog a munkanélküliség, a szakemberek 7 százalék körüli adatra számítanak, ami a legmagasabb lenne a második világháború óta. Az adatok megjelenése újabb nyomást helyezhet a nemzetközi tőzsdékre, ez pedig a BUX esését is felgyorsíthatja a nap második felében.

Péntek délelőtt a vezető nyugat-európai tőzsdék mérsékelt gyengülést mutattak. A londoni FTSE index 0,38 százalékkal állt előző napi értéke alatt, míg a frankfurti DAX 0,23 százalékot veszített értékéből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!