Az előző héten 4,68 százalékkal nőtt a BUX értéke. Az index jelenleg csaknem 33 százalékkal magasabban áll a múlt év végi 12.241 pontos értékénél. Idei mélypontja 9.461 pont volt március 12-én, azóta 72 százalékot emelkedett.
Az egy héttel ezelőtti európai parlamenti választások eredménye nem befolyásolta érdemben a pénz- és tőkepiacokat. A jobboldal határozott térnyerése nem csak Magyarországra volt jellemző, a baloldal több országban is rosszul szerepelt. A belpolitikai híreket pedig szokás szerint felülírta a nemzetközi befektetői hangulat, így ez utóbbi érvényesült a budapesti börzén. A BUX mellett a forint is határozottan erősödött a múlt héten.
Hétfőn minimális mértékben gyengült a BUX, és ezzel még felül is teljesítette a régiós és európai tőzsdeindexeket. A keddi és szerdai kereskedés jelentős drágulást hozott, aminek következtében a BUX nyolchavi csúcsra, 16 ezer pont fölé emelkedett. A hét két utolsó kereskedési napján negatív korrekció következett, de az index így is 16 ezer pont fölött maradt.
A Richter piacán a hét elején felvásárlási spekulációk indultak el annak nyomán, hogy a korábbi várakozásokkal ellentétben mégsem kerül tartós állami tulajdonba a gyógyszergyár 25 százalékos állami tulajdonrésze. A parlament hétfőn szavazott az állami vagyonról szóló törvény módosításáról, amely egyúttal megszabadítja a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt kisebbségi részesedéseinek értékesítési kötelezettségétől.
A spekulációknak véget vetett a kormány szerdai döntése, miszerint az öt éve kibocsátott, és ez év szeptemberében lejáró, Richter részvényekre átcserélhető kötvények ellenértékét készpénzben fizeti meg az átcserélés helyett, és a lejáró kötvények refinanszírozását újabb Richter részvényre átcserélhető kötvény kibocsátásával oldja meg. Egyúttal megerősítették, hogy az állam tovább ra is meg kívánja tartani részesedését a Richterben.
A vezető részvények nyereséggel zárták a múlt hetet.
A kisebb papírok is erősödtek, az árfolyamváltozásukat tükröző BUMIX index értéke 70 ponttal, 4,24 százalékkal 1.721 pontra emelkedett.
Az egész heti forgalom 104,7 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 118,2 milliárd forint értékben születtek üzletek. A forgalom 70 százalékát az OTP papírok adásvétele adta, a Mol 11,5 százalékkal, a Richter 11 százalékkal, a Magyar Telekom 6 százalékkal részesedett az összforgalomból.
A Mol árfolyama 2,81 százalékkal 13.520 forintra nőtt.
Az OTP részvények ára 4,67 százalékkal 3.789 forintra emelkedett.
A Magyar Telekom 1,64 százalékkal 620 forintra erősödött.
A Richter árfolyama 6,08 százalékkal 32.990 forintra nőtt.
Az Egis 6,1 százalékos emelkedéssel, 17.400 forinton zárta a hetet. (MTI)