Az elmúlt heti magyar makrogazdasági adatok nem mutattak fordulatot: mind az ipar teljesítménye, mind pedig az exporté 20% körüli visszaesést jeleztek az előző évhez képest augusztusban, olvasható a Raiffeisen Heti összefoglalójában.
Az import visszaesés mérséklődött (30% helyett 25% körüli volt a csökkenés mértéke), ennek lehetnek pusztán technikai okai (egyik hónapról másikra átcsúszó jelentősebb import számlák), de akár kedvező folyamatok is felsejlenek a háttérben. Ez abban az esetben lehet így, ha a többlet import már alapanyagok és félkésztermékek növekvő behozatala miatt alakult ki, hiszen ez a jövőbeni feldolgozóipari többletteljesítménynek lehet az alapja. Hogy vajon erről van-e szó, vagy sem, arról a részletesebb adatok igazíthatnak majd el. A Raiffeisen elemzői mindenesetre arra számítanak, hogy a javuló külső környezet hatása az őszi hónapokban már megjelenik a magyar gazdaság teljesítményében, így az év vége felé csökkenő visszaesésre számíthatunk az export és az ipari kibocsátás esetében is.
Október 19-én dönt újra a kamatról a monetáris tanács. Egyelőre nincs olyan információ, ami a kamatcsökkentési sorozat elakadásáról szólna, az azonban könnyen lehet, hogy a csökkentés a korábbi sebességről (50bp vágások) alacsonyabbra (25bp vágás) kapcsol. A jövő héten kerül sor a szeptemberi inflációs adat publikálására; a Raiffeisen 5,3%-os pénzromlást vár az augusztusi 5% után.
Nemzetközi kitekintés
Mivel meghatározó makrojelentést nem publikáltak a világ vezető gazdaságairól az elmúlt héten, így a központi bankokkal kapcsolatos hírek domináltak. Az Európai Központ Bank nem változtatott az irányadó rátán, és egyelőre még a likviditásfokozó intézkedések szigorításáról sem határoztak. A kereskedelmi bankok legutóbb csak 75 milliárd euró értékben hívták le az EKB 12 hónapos futamidejű, 1%-os kamatozású hitelét (szemben a nyári 442 milliárdos összeggel) - ami arra utal, hogy a piac működése kezd helyre rázódni - az EKB azonban még nem zárja el a pénzcsapokat.
Az Angol Jegybank is a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta a kamatszintet, és a 175 milliárd font értékű kötvényvásárlási programon sem módosítottak.
Az Ausztrál Jegybank viszont kisebb meglepetésre a fejlett gazdaságok közül elsőként 25 bp-os kamatemelésről határozott (3.25%-ra), a döntés helyességét később a kedvező munkaerőpiaci adatok is igazolták.
A héten megszólalt a FED elnöke, Ben Bernanke is, aki arról beszélt, hogy a jegybank készen áll a kamatemelésre, ha a gazdasági kilátások ezt lehetővé teszik. A Raiffeisen várakozásai szerint a FED kamatemelésre legkorábban csak 2010 második felében kerülhet sor.
A következő héten közlésre kerülnek az októberi hónap első regionális konjunktúra-mutatói (New-York, Philadelphia). Egyelőre nyitott kérdés, hogy folytatódik-e az előző hónapok emelkedése - ami a gazdaság expanziójának irányába mutat - újabb lökést adva a részvénypiacoknak, vagy pedig megtorpanunk a jelenlegi szinteken, ami egy újabb érv lenne a várva-várt korrekció mellett.