3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt heti magyar makrogazdasági adatok nem mutattak fordulatot: mind az ipar teljesítménye, mind pedig az exporté 20% körüli visszaesést jeleztek az előző évhez képest augusztusban, olvasható a Raiffeisen Heti összefoglalójában.

Az elmúlt heti magyar makrogazdasági adatok nem mutattak fordulatot: mind az ipar teljesítménye, mind pedig az exporté 20% körüli visszaesést jeleztek az előző évhez képest augusztusban, olvasható a Raiffeisen Heti összefoglalójában.

Az import visszaesés mérséklődött (30% helyett 25% körüli volt a csökkenés mértéke), ennek lehetnek pusztán technikai okai (egyik hónapról másikra átcsúszó jelentősebb import számlák), de akár kedvező folyamatok is felsejlenek a háttérben. Ez abban az esetben lehet így, ha a többlet import már alapanyagok és félkésztermékek növekvő behozatala miatt alakult ki, hiszen ez a jövőbeni feldolgozóipari többletteljesítménynek lehet az alapja. Hogy vajon erről van-e szó, vagy sem, arról a részletesebb adatok igazíthatnak majd el. A Raiffeisen elemzői mindenesetre arra számítanak, hogy a javuló külső környezet hatása az őszi hónapokban már megjelenik a magyar gazdaság teljesítményében, így az év vége felé csökkenő visszaesésre számíthatunk az export és az ipari kibocsátás esetében is.

Október 19-én dönt újra a kamatról a monetáris tanács. Egyelőre nincs olyan információ, ami a kamatcsökkentési sorozat elakadásáról szólna, az azonban könnyen lehet, hogy a csökkentés a korábbi sebességről (50bp vágások) alacsonyabbra (25bp vágás) kapcsol. A jövő héten kerül sor a szeptemberi inflációs adat publikálására; a Raiffeisen 5,3%-os pénzromlást vár az augusztusi 5% után.

Nemzetközi kitekintés

Mivel meghatározó makrojelentést nem publikáltak a világ vezető gazdaságairól az elmúlt héten, így a központi bankokkal kapcsolatos hírek domináltak. Az Európai Központ Bank nem változtatott az irányadó rátán, és egyelőre még a likviditásfokozó intézkedések szigorításáról sem határoztak. A kereskedelmi bankok legutóbb csak 75 milliárd euró értékben hívták le az EKB 12 hónapos futamidejű, 1%-os kamatozású hitelét (szemben a nyári 442 milliárdos összeggel) - ami arra utal, hogy a piac működése kezd helyre rázódni - az EKB azonban még nem zárja el a pénzcsapokat.

Az Angol Jegybank is a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta a kamatszintet, és a 175 milliárd font értékű kötvényvásárlási programon sem módosítottak.


Az Ausztrál Jegybank viszont kisebb meglepetésre a fejlett gazdaságok közül elsőként 25 bp-os kamatemelésről határozott (3.25%-ra), a döntés helyességét később a kedvező munkaerőpiaci adatok is igazolták.

A héten megszólalt a FED elnöke, Ben Bernanke is, aki arról beszélt, hogy a jegybank készen áll a kamatemelésre, ha a gazdasági kilátások ezt lehetővé teszik. A Raiffeisen várakozásai szerint a FED kamatemelésre legkorábban csak 2010 második felében kerülhet sor.

A következő héten közlésre kerülnek az októberi hónap első regionális konjunktúra-mutatói (New-York, Philadelphia). Egyelőre nyitott kérdés, hogy folytatódik-e az előző hónapok emelkedése - ami a gazdaság expanziójának irányába mutat - újabb lökést adva a részvénypiacoknak, vagy pedig megtorpanunk a jelenlegi szinteken, ami egy újabb érv lenne a várva-várt korrekció mellett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!