3p

Ahogy az elmúlt napokban a lett gazdaság gondjai a forint piacán is komoly aggodalmat váltott ki, a pánik lecsengésével a magyar fizetőeszköz is a nyertesek közé került.

Ahogy az elmúlt napokban a lett gazdaság gondjai a forint piacán is komoly aggodalmat váltott ki, a pánik lecsengésével a magyar fizetőeszköz is a nyertesek közé került.

Míg a múlt héten még arról értekeztek az elemzők, hogy a forint is megsínyli, ha Lettország bedobja a törölközőt, addig kedden fordulni látszik a kocka. Akkor arról pletykáltak a piacon, hogy Lettország leértékeli nemzeti valutáját, a latot, ez pedig többek között a forint árfolyamára is negatív hatással volt. A magyar deviza a korábbi 280 alatti szintről hirtelen 290 közelébe gyengült az euró ellenében.

Hétfőn délután már némi megnyugvás mutatkozott, kedden pedig komoly vételi érdeklődés jelentkezett a kelet-európai devizáknál. A háttérben a kereskedők véleménye szerint az áll, hogy Lettország az IMF nyomásának engedve komoly megszorításokat jelenthet be. Ezzel a megborult költségvetését egyensúlyba hozhatja, illetve megnyílik az út az IMF hitelkeret újabb részletének (illetve a későbbiekben további összegeknek) a lehívására.

Kedden a lett fizetőeszköz, a lat az utóbbi három év legnagyobb erősödését produkálta, ami lendületet adott más kelet-európai devizáknak is. A lat mellett az egyik legnagyobb nyertes a forint volt, mely ismét megközelítette a 280-as szintet. Figyelembe véve, hogy hétfőn még a budapesti bankközi piacon 286 körüli szinten kereskedtek az euró-forint devizapárral, ez igen komoly megugrás.


Emellett több más, úgynevezett feltörekvő piaci deviza is nyert az euró ellenében, így erősödött a cseh korona és az izraeli sékel is. A lett gazdaság iránti bizalom javulását jelzi, hogy a Baltikumban nagyon komoly kitettséggel bíró svéd bankok részvényei is magukra találtak némileg a keddi kereskedésben, ahogy a svéd korona is erősödött a főbb devizákkal szemben.

A szakértők szerint a lettországi események kapcsán talán most elül a pánik, és a balti állam gazdaságának összeomlása remélhetőleg a következő időszakban nem jelent majd extrakockázatot a régiós befektetők számára.

Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a régiót illetően sok még a kockázat. Kelet-Európa legnagyobb problémája, hogy a válság következtében elveszítette a befektetők bizalmát. Éppen ezért nem is számítanak jelentős javulásra egészen addig, amíg a nagy szereplők nem lépnek vissza a piacra.

A Reuters közelmúltban publikált elemzése például rámutat, hogy a jelenlegi pozitív hangulat törékeny lehet - egyáltalán nem biztos, hogy folytatódik majd a régió devizáinak erősödése. A forint esetében például a következő három hónapra inkább gyengülést valószínűsítenek, majd szerintük az év végére erősödhet a mostani szint alá a magyar deviza.


Az elemzők véleménye abban is megegyezik, hogy a régió országai - Magyarország, Csehország vagy Lengyelország - exportfüggőségük miatt továbbra is jobban megérezhetik a gazdasági visszaesést, mint a tőlünk Nyugatra lévő államok. Emellett komoly problémát okozhat a közeljövőben a költségvetési hiányok finanszírozása az említett országokban, mivel a külföldi befektetők továbbra sem veszik tömegesen az államkötvényeket. Ráadásul a régióban több helyen is 3 százalék fölé emelkedett a költségvetés hiánya, ezt pedig valahonnan finanszírozni kell.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!