A csütörtöki javulás után pénteken ismét a lett valuta esetleges leértékelésével kapcsolatos találgatások nyomták a közép-kelet európai devizapiacokat. A cseh korona hatheti, a lengyel zloty ötheti mélységbe esett a nap folyamán, mielőtt kissé feljavult, a román lej viszont jól tartotta magát.
Noha Lettországban Valdis Dombrovskis miniszterelnök pénteken ismételten kizárta a leértékelést, a bizonytalanság megmaradt annyiban, hogy ha a Nemzetközi Valutaalap (IMF) enyhítené a feltételeit Lettország számára, annak következményei lehetnek a térségben általában is a költségvetési szigorra.
Az IMF szóvivője csütörtökön azt mondta Washingtonban, hogy a gazdasági helyzet Lettországban nehéz, és az IMF "felismeri, hogy rugalmasan kell válaszolnia a helyzet változásaira", de pénteken az IMF európai részlegvezetője, Marek Belka azért dicsérte Lettországot, mert a lett parlament első olvasatban már elfogadta az idei költségvetés kiadáscsökkentő módosítását. A további szigortól függ, hogy Lettország júliusban megkaphatja-e az IMF szervezte, december óta futó 7,5 milliárd eurós nemzetközi mentőcsomag második, 1,2 milliárd eurós részletét.
Mindenesetre pénteken mind az IMF, mind az Európai Bizottság nevében Joaquin Almunia pénzügyi biztos a költségvetési szigor erősítését javasolta Lettországnak. A Lengyel Nemzeti Bank pénzügypolitikai tanácsának egyik tagja, Dariusz Filar, és a svéd pénzügyminiszter, Anders Borg viszont több nemzetközi segítséget sürgetett Lettországnak, tartva a probléma "tovagyűrűzésétől", és ezek a kijelentések nem váltak sem a térségi devizapiacok, sem a svéd korona javára. Ezen már nem segített, hogy késő délután a Lengyel Nemzeti Bank elnöke, Slawomir Skrzypek is megszólalt, mondván, hogy "sokat dolgoztunk azon, hogy megkülönböztethetők legyünk a térségtől", és ezért - szerinte - a lettországi fejleményeknek nem kell hatással lenniük a zlotyra.
A térségi valutákat a dollárral szemben erősebben megviselte pénteken, hogy az euró a nap végére meredeken esett a dollárral szemben, profitkivételi roham miatt, miután a korábbi napokban az euró idei csúcsot döntött a dollárral szemben.
A Reuters elemzők körében végzett felmérése szerint a térségi valuták közül a zloty ígérkezik a legsikeresebbnek egyéves távlatban, de a forint is átlagosan 1 százalékos erősödésre számíthat hat hónapon belül és 3 százalékos javulásra egy éven belül. (MTI)