3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A csütörtöki javulás után pénteken ismét a lett valuta esetleges leértékelésével kapcsolatos találgatások nyomták a közép-kelet európai devizapiacokat. A cseh korona hatheti, a lengyel zloty ötheti mélységbe esett a nap folyamán, mielőtt kissé feljavult, a román lej viszont jól tartotta magát.

A csütörtöki javulás után pénteken ismét a lett valuta esetleges leértékelésével kapcsolatos találgatások nyomták a közép-kelet európai devizapiacokat. A cseh korona hatheti, a lengyel zloty ötheti mélységbe esett a nap folyamán, mielőtt kissé feljavult, a román lej viszont jól tartotta magát.

Noha Lettországban Valdis Dombrovskis miniszterelnök pénteken ismételten kizárta a leértékelést, a bizonytalanság megmaradt annyiban, hogy ha a Nemzetközi Valutaalap (IMF) enyhítené a feltételeit Lettország számára, annak következményei lehetnek a térségben általában is a költségvetési szigorra.

Az IMF szóvivője csütörtökön azt mondta Washingtonban, hogy a gazdasági helyzet Lettországban nehéz, és az IMF "felismeri, hogy rugalmasan kell válaszolnia a helyzet változásaira", de pénteken az IMF európai részlegvezetője, Marek Belka azért dicsérte Lettországot, mert a lett parlament első olvasatban már elfogadta az idei költségvetés kiadáscsökkentő módosítását. A további szigortól függ, hogy Lettország júliusban megkaphatja-e az IMF szervezte, december óta futó 7,5 milliárd eurós nemzetközi mentőcsomag második, 1,2 milliárd eurós részletét.

Mindenesetre pénteken mind az IMF, mind az Európai Bizottság nevében Joaquin Almunia pénzügyi biztos a költségvetési szigor erősítését javasolta Lettországnak. A Lengyel Nemzeti Bank pénzügypolitikai tanácsának egyik tagja, Dariusz Filar, és a svéd pénzügyminiszter, Anders Borg viszont több nemzetközi segítséget sürgetett Lettországnak, tartva a probléma "tovagyűrűzésétől", és ezek a kijelentések nem váltak sem a térségi devizapiacok, sem a svéd korona javára. Ezen már nem segített, hogy késő délután a Lengyel Nemzeti Bank elnöke, Slawomir Skrzypek is megszólalt, mondván, hogy "sokat dolgoztunk azon, hogy megkülönböztethetők legyünk a térségtől", és ezért - szerinte - a lettországi fejleményeknek nem kell hatással lenniük a zlotyra.


A térségi valutákat a dollárral szemben erősebben megviselte pénteken, hogy az euró a nap végére meredeken esett a dollárral szemben, profitkivételi roham miatt, miután a korábbi napokban az euró idei csúcsot döntött a dollárral szemben.

A Reuters elemzők körében végzett felmérése szerint a térségi valuták közül a zloty ígérkezik a legsikeresebbnek egyéves távlatban, de a forint is átlagosan 1 százalékos erősödésre számíthat hat hónapon belül és 3 százalékos javulásra egy éven belül. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!