A Fitch közölte, hogy a magyar államadós-osztályzattal egyező "BBB mínusz" szintre sorolja be a múlt héten kiadott, tízéves és harmincéves lejáratú, összesen 3,75 milliárd dollár értékű világkötvényeket.
A tízéves futamidejű 3 milliárd dolláros kötvény kibocsátási ára 99,062 százalék, évi kamata 6,375 százalék, kibocsátási hozamfelára 3,10 százalékpont, a harmincéves, 750 millió dolláros kötvény kibocsátási ára 98,084 százalék, évi kamata 7,625 százalék, kibocsátási hozamfelára 3,30 százalékpont lett a New York-i árazásban az összehasonlítható futamú amerikai kincstárjegyek hozama felett.
Ed Parker, a Fitch Ratings közölte, hogy a hitelminősítő véleménye szerint a 2011-2014-es időszakra szóló, március elején ismertetett szerkezeti reformprogram fontos lépés volt a középtávú strukturális államháztartási hiányhelyzet kezelése felé, és megerősítette a kormány elkötelezettségét a következő évekre kitűzött költségvetési hiánycélok teljesítése mellett.
A Fitch megjegyezte ugyanakkor, hogy az intézkedések egyes elemei még részletezésre várnak, és a hitelminősítő lát bizonyos végrehajtási kockázatokat is a költségvetési konszolidációs programban. A gazdasági növekedési cél a Fitch szerint "derűlátó", ugyanakkor a 2011-2014-re szóló, 3,1-3,2 százalékos GDP-növekedésről szóló előrejelzés, amelyre a kormány deficitcsökkentő programja épül, "reálisabb" - áll az elemzésben.
A dollárkötvény-kibocsátást kedvezően fogadta a londoni elemzői közösség.
A Barclays Capital úgy vélekedett, hogy ez az egy kibocsátás nagymértékben enyhíti a magyar gazdaság külső finanszírozási nyomását, és mivel a teljes kibocsátási cél 2011-re 4 milliárd euró, "most már reálisnak tűnik", hogy a magyar kormány még egy további nemzetközi adósságpiaci kibocsátással fedezni tudja jelentős idei külső finanszírozási igényét.
A Barclays Capital elemzői szerint mindezek nyomán most már "sokkal kisebb" a valószínűsége valamely negatív hitelminősítői lépésnek Magyarországgal szemben. A ház az elemzésben ezzel kapcsolatban felidézte, hogy a Standard & Poor's - a világ legnagyobb hitelminősítője - a minap megerősítette Magyarország közepes befektetői szuverén adósosztályzatát.
A hitelminősítő közölte: a magyar besorolások a cég azon véleményét tükrözik, hogy a Széll Kálmán Terv végrehajtása lehetőséget teremthet a magyar gazdaság középtávú növekedési kilátásainak javítására. Az S&P szerint a konszolidációs csomag emellett jelentős mértékben ellentételezheti a pénzügyi, az energiaipar, a távközlési és a kiskereskedelmi szektorokra korábban kirótt adók negatív hatásait, és elősegítheti annak a költségvetési résnek a bezárását, amely az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer bevezetése nyomán keletkezett.
A Barclays Capital elemzése szerint "ha még lettek volna kétségek" Magyarország rövid távú likviditási pozíciójával kapcsolatban, a 3,75 milliárd dolláros új kibocsátás, valamint a nyugdíjalapok vagyonából befolyó összeg nyomán e kétségeknek most már enyhülniük kell. A ház közölte, hogy alulsúlyozottról semlegesre javította a magyar adósság befektetői ajánlását globális felzárkózó piaci modellportfoliójában.
MTI