3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A CIB Bank elemzői szerint a globális likviditás drasztikus szűkülése nem várható 2014-ben, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed eszközvásárlási programjának fokozatos kivezetése azonban így is alapvetően meghatározhatja a kockázatos piacok és eszközosztályok teljesítményét.

A bank 2014-re kitekintő elemzésében alapvetően azzal számol, hogy a Fednek sikerül biztosítania a "békés átmenetet". Azonban még ebben az esetben is arra kell felkészülni, hogy a fejlett piaci állampapírhozamok emelkedő pályára állnak, a feltörekvő piacokra irányuló tőkeáramlások pedig az elmúlt időszakkal összevetve egyrészt mérséklődnek, másrészt jóval volatilisabbá válnak.

A CIB szakértői szerint minden bizonnyal a monetáris politika lesz az, ami 2014-ben a leginkább meghatározza majd a globális kockázati étvágyat és a piacok teljesítményét. A pénznyomtatás nem tarthat a végtelenségig, a világ vezető jegybankjainak a következő években vissza kell térniük a normális monetáris kondíciókhoz.

A világgazdaság helyzetét illetően úgy vélik, hogy a jegybankok és kormányok válságkezelési intézkedéseinek köszönhetően az összeomlásról szóló forgatókönyvek mára kiárazódtak a piacokról, a válságról azonban továbbra sem lehet múlt időben beszélni. Jelenleg a legfőbb kockázatnak azt látják, hogy a világgazdaság egy hosszan tartó, alacsony növekedési ütemű periódus előtt áll, ami rendkívüli módon megnehezítheti az adósságleépítést, a krónikusan magas munkanélküliségi ráták csökkentését, illetve az életbevágóan fontos strukturális reformok végrehajtását.

A CIB elemzői szerint az olyan kis és nyitott gazdaságok számára, mint Magyarország, a globális válság egyik legnagyobb tanulsága az, hogy a külső eladósodásra épülő gazdaságpolitika nem életképes. A kitöréshez az adósságcsapdából elengedhetetlen a növekedési potenciál emelése, a foglalkoztatottság bővítése, a versenyképesség javítása, bizonyos területeken a megfelelő szerkezeti reformok végrehajtása és a beruházások ösztönzése.

Az adósságot azonban ez idő alatt is finanszírozni kell, ami bizalom nélkül nem lehetséges. A bank szakértői szerint rövid távon sikeresnek nevezhető az IMF-megállapodásból való kihátrálás és az IMF-hitel visszafizetése, de a kockázatok mérlegelésénél nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez egy rendkívül kedvező globális likviditási helyzetben történt, ám ennek a környezetnek a Magyarország szempontjából kedvezőtlen irányú változása már jövőre elkezdődhet.

A CIB Bank 2014-re 1,5 százalékos magyar GDP-növekedési ütemet jelez előre az idén várható 0,9 százalékos bővülés után. A bank elemzői szerint 2014-ben is túlnyomórészt az export vezérelheti a növekedést, amelynek fenntarthatóságában azonban komoly kockázatok mutatkoznak a beruházások utóbbi években látott visszaesése és a munkaerőpiaci helyzet alapján.

A 2013-ban kialakult alacsony inflációval kapcsolatban szintén kérdésesnek tartják a fenntarthatóságot, figyelembe véve a rezsicsökkentések hatásának kiesését, valamint a belső kereslet várható élénkülését. A bank 2014-ben 2,5 százalékos átlagos fogyasztói árindexszel számol az idei 1,8 százalék után.

Az alapkamatra vonatkozó előrejelzését egyelőre nem módosította a bank, várakozása szerint a 3 százalék a kamatcsökkentési ciklus végét jelzi, de nem zárja ki, hogy ennél kicsivel alacsonyabb szinten áll meg a ciklus. Hozzáteszik, hogy 2014-ben a lazítási ciklus közelgő vége után huzamosabb ideig történelmi minimumszintjén maradhat az alapkamat, de a növekedésnek induló infláció, valamint a Fed mennyiségi lazításának visszafogása 2014 vége felé már kamatemelésre késztetheti a magyar jegybankot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!