4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mostanában többektől megkaptam, hogy biztosan megsértődtem a piacra amiért nem esik; és hiába írtam többször arról, hogy rosszak a hosszútávú kilátások, már csak sértődésemben erőltetem ezt a láthatóan nem működő elméletet.

Ezzel kapcsolatban szeretnék pár dolgot tisztázni:

1. Rendkívül amatőr dolog lenne, ha megsértődnék a piacokra, vagy érzelmeket kevernék a befektetéseimbe. A feleségemmel házasodtam össze, nem a piaci pozícióimmal. Ha nincs igazam, akkor bármikor hajlandó vagyok azt belátni. Aki ebből egó-kérdést csinál, és képtelen érzelemmentesen figyelni a történéseket (és saját magát is!) az piaci szempontból halott ember.
 
2. A gazdasági-tőkepiaci helyzet megítélése és a pozíciókezelés nem ugyanaz. Lehet nekem például az a véleményem, hogy a réz ára felfelé megy, de ha azt látom hogy folyamatosan zuhan, és nem találok jó belépési pontot és/vagy a kockázatkezelési stratégiámból adódóan nem tudok pozíciót felépíteni, akkor nem vásárolok rezet. Világképpel tehát érdemes rendelkezni, de azt össze kell egyeztetni valamiféle befektetési metodológiával/stratégiával, a kettő egységet alkot, külön-külön nem állnak meg.
 

 
3. Én a befektetéseim során élesen kettéválasztom a rövidebb távú, spekulatív részt, és a hosszabb távú, stratégiai pozíciókat. Az előbbinél nagyon szigorú kockázatkezelésem van, kis veszteségekkel elmenekülök ha azt látom, hogy nincs igazam, viszont nagy pozíciókat veszek fel, amit meg is tehetek, mert ha nincs igazam, akkor sem vesztek vagyonarányosan túl sokat. A hosszabbtávú, több évre tervezett -arányosan kisebb - kitettségek esetén a kockázatkezelés alapja a pozícióméretezés, itt nem használok stop-loss megbízásokat, de hajlandó vagyok türelmesen ülni olyan eszközökben, amelyek számomra olcsónak tűnnek, még akkor is, ha csak többhónapos esetleg éves távon várok javulást. Ilyen esetekben azonban alapvető, hogy igen komoly emelkedési potenciálnak kell lennie: ha nem tudom racionálisan elképzelni, hogy 3-5 éves távon minimum 50, de inkább 100% emelkedés lesz (amennyiben makrogazdasági világképem igaznak bizonyul) akkor nem foglalkozok vele. Természetesen ilyen esetekben soha nem lehet hitelből vásárolni, és vagyonarányosan úgy kell a pozíciót méretezni, hogy ha nincs igazam, akkor se legyen belőle túl nagy baj.
 
4. A fentieknek megfelelően idén természetesen nem volt eladási pozícióm részvényekben, sőt, többször vásároltam különböző indexeket (igaz, hogy a szerencsétlen piacválasztás, és kockázatkezelés miatt ezen csak igen keveset sikerült keresni, de ez egy másik téma).
 
5. Ugyanakkor az is igaz, hogy az elmúlt 1 évben igyekeztem leépíteni hosszabbtávú tőkepiaci kitettségeimet, amelyek közül sokat még a 2012-13-as medvepiac idején vásároltam, és több közülük bőven 100% felett hozott ezen az időtávon. Mivel véleményem szerint a tőzsdék jelenleg nem olcsók, ezért nem is tervezek egyelőre ilyen befektetéseket. Ahogy egy pókeres barátom mondja: "Bocs fiúk, ez nekem kicsit durva, I am sitting out."
 
6. Természetesen azzal is tisztában vagyok, hogy időnként mindenki téved, én is. Tehát saját véleményemet sem tartom szentírásnak. A gazdasági-politikai-piaci helyzetről alkotott véleményem csak munkaelmélet. Aki nem kételkedik saját igazában, az elveszett. Nem csak a gazdaságban.
 
7. Jelenleg azt látom, de ezt már sokszor leírtam mostanában, hogy a világgazdaságban komoly fellendülés van, ám ez már több országban/régióban (pl. USA, K-EU) kezd eléggé érett fázisba lépni. Azt gondolom, hogy a fellendülés tovább tarthat, de megjelenik a bér, majd árinflációs nyomás, ami kamatemeléseket hoz, és (a magasabb kamatok és bérek miatt a gazdasági növekedés ellenére is) valószínűleg alacsonyabb céges profitokat. Ilyen környezetben nem látom értelmét hosszabbtávú pozíciók felvételének. Azt is gondolom, hogy a felfokozott hangulat miatt jó esélye van a következő időszakban a nagyobb kilengéseknek, erős volatilitásnak, esetleg minikrachoknak (flashcrash). Befektetési stratégiámat eszerint alakítom. Nem biztos, hogy igazam lesz, de alapvető számomra, hogy komfortosan, saját rendszeremen belül mozogjak, miként az is, hogy ha nincs igazam, ne veszítsek túl sokat: cut losses and let profits run - ez 200 éve változatlan igazság a piacokon, én is erre fogok törekedni.

+1: Egyébként pedig azt gondolom, hogy aki magát vagy akár saját véleményét túl komolyan veszi, az komolytalan ember :)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!