Egyszerű optimizmusának köszönhetően irtózatosan sokat keresett idén az Appalosa Management hedge fund és az alap tulajdonos-igazgatója, David Tepper.
A társaság decemberig hétmilliárd dollár profitot könyvelt el, ez az elmúlt évek egyik legnagyobb nyeresége, Tepper maga pedig jó úton halad afelé, hogy a válság legszörnyűbb évét 2,5 milliárd dollárral gazdagabban fejezze be, mint ahogy kezdte. Az Appalosa ma már 12 milliárd dollárt kezel, amivel a világ egyik legnagyobb hedge fundja.
A siker titka ugyanakkor hihetetlenül egyszerű: Tepper arra játszott, hogy nem következik be a második Nagy Depresszió az USA-ban. Az amerikai pénzügyminisztérium február 10-én jelentette be, hogy bevezeti a pénzügyi stabilitási tervet, amelynek részeként a kormány részesedéseket vásárol a nagybankokban. A tőzsde eladással reagált a hírre, mert a befektetők attól tartottak, hogy ez végeredményben a pénzintézetek államosításához, azaz lényegében felszámolásukhoz vezet. Tepper azonban úgy vélte, hogy kollégáinak elvette a józan eszét a válság keltette félelem: miért hagyná a kormány, hogy összeomoljon a pénzügyi rendszer és a legnagyobb bankok bedőljenek - tette fel a szónoki kérdést annak idején egyik kollégájának.
Ennek jegyében utasította üzletkötőit, hogy vásároljanak bankrészvényeket. Az Appalosa volt akkoriban az egyedüli vásárló a piacon, ennek köszönhetően a Bank of America papírjait három dollár, a Citigroup részvényeit egy dollár alatt szerezte meg. Az előbbi ma több mint 15-öt, az utóbbi három dollárt ér. (Napi Gazdaság)