Jelentős gyengüléssel zárt a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe pénteken, a mutató majdnem 2 százalékos esés után megy pihenőre a hét végén. A vezető részvények kivétel nélkül veszítettek értékükből, a legnagyobb vesztes a Mol lett 4 százalék körüli bukásával.
19 956 pontig ütötték vissza a pénteki kereskedés végére a BUX indexet, ez 1,78 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző napi záróértéke. A majdnem 400 pontos visszaesés mellett a forgalom kicsit magasabb volt az átlagnál, közel 30 milliárd forint cserélt gazdát a piacon.
A vezető részvények mindegyike olcsóbb lett a nap végére, különösen a Mol-tulajdonosok bánkódhattak. Az olajcég papírjai 3,73 százalékos bukás után 14 730 forintot értek a nap végén, míg az OTP 1,98 százalékos gyengüléssel 5200 forintra esett vissza. 0,37 százalékkal olcsóbb lett a Magyar Telekom is, mely 810 forintért cserélt gazdát az utolsó pillanatokban.
Rosszul teljesítettek a gyógyszergyártók is a hét utolsó kereskedési napján: a Richter 0,52 százalékos esést követően 38 100 forintot ért, míg az Egis 19 680 forintig esett vissza, ami 0,35 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki árfolyamnál.
Jó napja volt viszont a forintnak a bankközi devizapiacon, a magyar deviza több mint egy százalékkal erősödött az euró ellenében, miután a Standard & Poor's a korábbi negatívról stabilra változtatta a magyar adósságbesorolás kilátásait. A részvénypiac zárása után nem sokkal 267,54 forintot kellett adni egy euróért, ez majdnem másfél százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki árfolyamnál. A dollárral szemben 182,83-ig erősödött a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank ára 176,97 forint volt a késő délutáni órákban.
A nemzetközi részvénypiacok többségén is pesszimista volt a hangulat a hét utolsó kereskedési napján, a Wall Street viszont a negatív nyitás után már kapaszkodott vissza. A londoni FTSE délután 0,92 százalékos mínuszban volt, míg a frankfurti DAX 1,37 százalékot veszített értékéből. Régiónkban a varsói WIG 20 közel 5 százalékkal zuhant vissza, a prágai tőzsde PX indexe pedig 3,21 százalékot bukott.
A tengerentúlon délután felemás makroadatok jelentek meg: a munkanélküliség a várt emelkedés helyett stagnált, a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma viszont a vártnál lényegesen jobban visszaesett. A Wall Street vezető indexei gyengüléssel kezdték a napot, azonban az első pár órában visszakapaszkodtak csütörtöki értékük környékére. A Dow a kereskedés első óráiban már csak 0,13 százalékos mínuszban volt, a S&P pedig 0,1 százalékkal volt csütörtöki értéke alatt.