3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egész napos gyengülés után a nap végén 2,62 százalékkal tegnapi értéke alatt zárt a BUX index, melyet főleg a kedvezőtlen nemzetközi hengulat húzott lefelé.

Amerika tegnapi kismértékű erősödése után ma a legtöbb nemzetközi piac ismét lefelé fordult. Reggel az ázsiai indexek többsége is mínuszban zárt, majd Európa szinte egész nap a negatív oldalon mozgott. Az esést a BUX sem úszta meg, ráadásul délután újabb kedvezőtlen makroadatok jelentek meg a tengerentúlon, melyek további gyengülést hoztak.

A BUX végül 19 516 ponton zárt, ez 2,62 százalékkal maradt el a tegnapi értéktől. A napi részvényforgalom kezdi kiheverni a nyári érdektelenséget, az elmúlt napokban rendre 10 milliárd felett volt. Ma 16 milliárd forint értékben kereskedtek a részvényekkel. A vezető papírok mindegyike bukással fejezte be a napot. A Mol 15 300 forintos ára 4,26 százalékkal volt alacsonyabb, mint tegnap, míg az OTP 200 forintos, 2,86 százalékos gyengülés után 6800 forintot ért. 820 forintig esett a Magyar Telekom árfolyama, ez 1,09 százalékkal maradt el a tegnapitól.

Gyengén teljesítettek a gyógyszeripari részvények is, melyek közül az Egis 3,73 százalékos zuhanás után 12 900 forintot ért délután, a Richter viszont "megúszta" 0,92 százalékos gyengüléssel.

Amerikában még mindig a pénzügyi szektor problémái vannak a középpontban, továbbra sem tudni, hogy a befektetők hogy viszonyulnak a Lehman Brothers válságtervéhez, melynek segítségével a cég el akarja kerülni a csődöt. A következő napokban fontosak lehetnek a pénzügyi szektorból érkező hírek, ma a nyitás előtt ismét több mint 40 százalékot bukott a Lehman.

Délután a vártnál gyengébb makroadatok jelentek meg a tengerentúlon, az egyetlen üde színfolt az importárak vártnál nagyobb mértékű esése volt. A heti friss munkanélküliek száma a vártnál lassabban csökkent, a múlt héten még mindig 445 ezren folyamodtak segélyért. A kereskedelmi mérleg hiánya pedig a várt 58 milliárd dollárral szemben 62,2 milliárd dollárra rúgott júliusban, de ez még jórészt a magas olajárnak volt köszönhető.

Ma viszonylag stabil volt az olajár, nem változott jelentősen, de így is közel került a 100 dolláros lélektani szinthez. Délután 101,53 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 1,05 dollárral maradt el a tegnapi árfolyamtól.

A magyar tőzsde szempontjából fontos lehet a forint árfolyamának alakulása: a nap első felében tartotta magát a magyar fizetőeszköz a 240-es szint körül az euróval szemben, majd hirtelen gyengülni kezdett, áttörte a 242-es szintet is. A tőzsdezárás előtt ismét erősödött a forint, 241,62 forintot kellett adni egy euróért.

A vezető nyugat-európai indexek kivétel nélkül 1-1,5 százalék körül gyengültek ma. A francia CAC 40 1,25 százalékot bukott délutánra, az FTSE 1,54 százalékkal esett vissza, míg a DAX 1,36 százalékot veszített értékéből.

A Wall Street legjelentősebb mutatói is a negatív oldalon kezdtek a gyenge makroadatok és a pénzügyi szektort érintő félelmek miatt. A Dow 0,68 százalékkal esett vissza az első néhány órában, a Standard & Poor's 0,86 százalékot bukott, míg a Nasdaq 0,33 százalékkal állt tegnapi értéke alatt a magyar tőzsde zárása után.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!