Veszteséggel zártak kedden is a New York-i értéktőzsde vezető mutatói. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 90,37 ponttal, azaz 0,72 százalékkal 12502,43 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató 5,38 ponttal, vagyis 0,40 százalékkal 1332,05 pontra esett. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 2,84 ponttal, azaz 0,10 százalékkal csökkent és 2839,96 ponton zárt.
A piacon, bár mindenki meg van győződve, hogy az utolsó pillanatban megegyezéssel zárul az adósságplafon emeléséről, illetve a költségvetési egyensúly javításáról szóló vita, a befektetők aggodalma növekszik. A hétfő esti, illetve a keddi hírek is inkább a felek közötti üzengetésről szóltak, mint kompromisszumokról. Nem véletlen, hogy sokan a vita lezárásáig inkább elfordulnak a részvénypiacokról, és a biztonságos eszközöket részesítik előnyben.
Kedden két ingatlanpiaci mutató is napvilágot látott, amelyek inkább tetézték az aggodalmakat, mint megnyugtatták volna a befektetőket. A várt növekedéssel szemben egy százalékkal 312 ezerre csökkent az amerikai új családi ház eladások éves mennyisége júniusban. Az elemzők szezonálisan kiigazított bázison 325 ezres éves eladási számmal kalkuláltak a májusi 315 ezres adat után. Június végén rekordalacsony szinten, 164 ezren állt a befejezett családi házak állománya.
A várakozásoknak ugyan megfelelt, de aggasztó, hogy 20 amerikai régió alapján számított S&P/Case-Shiller ingatlanpiaci árindex éves szinten 4,5 százalékos csökkenést mutatott. Némileg javította a hangulatot, hogy két hónapos csökkenés után ismét nőtt, 59,5 pontra az amerikai fogyasztói bizalmi index júliusban. Az index jobb lett a vártnál, de még mindig az idei év második legalacsonyabb értéke. Pesszimizmusra adott ugyanakkor okot egy negyedik, ma napvilágot látott adat, júliusban a richmondi Fed feldolgozóipari indexe visszaesést jelzett.
mfor.hu