Látszólag nagyon egyszerűnek tűnik. Vessünk egy pillantást arra, hogy a legnagyobb élő befektetők, mint Warren Buffett, Marc Faber, Paul Tudor Jones vagy Jim Rogers mind a "Contrarian Investment" iskola követői. Vagyis ahogy Rotschild mondta, akkor kell venni, mikor vér folyik az utcán. Magyarul, mikor senkit sem érdekelnek a részvények. Sokan közülünk naponta nézik és követik a médiában a tőzsdei híreket. Nézzük a CNBC-t, Bloomberg-et. Olvassuk a számtalan elemzői oldalt.
A múlt héten nagyon jól látszódott, milyen rövid idő alatt képes a hangulat megváltozni. A bika hangulat, ami még hétfőn uralta a cikkeket és elemzéseket, péntekre átcsapott valamilyen pesszimizmusba a globális részvénypiacokkal kapcsolatban. Néhány nap alatt a long oldaliak hirtelen szkeptikus kivárók vagy eladók lettek. Ez a hozzáállás a jellemző még ma is a piacokon.
Nem szabad a hordával sodródni
A legfontosabb szabály, hogy a nyereséges tradereknek anticiklikusan kell viselkedniük, nem szabad a hordával sodródniuk. Ha a horda tagja lesz a befektető, akkor belekerül abba a 90 százalékba, akik elveszítik összes befektetett pénzüket a parketten, ahogy a Forex piacok 6 hónapos törvénye mondja. Tapasztalatom szerint még ennél is hátborzongatóbb az adat. Olyan 95-98 százalék közé divergál. És csak 2-5 százaléka nyereséges a piacra lépőknek. Elég kiábrándító adat.
De van egy jó hír. Ezen könnyű változtatni már egészen rövid távon is. Egyszerűen ellentétesen kell viselkedni, mint a tömeg. Az egyik legnagyobb hibája az átlagos befektetőknek, hogy nem csak figyelik a médiát, hanem hallgatnak is rá. Elég könnyen befolyásolhatóak, mert nincsenek kiérett kereskedési tervei, money managementje...etc. Tipikusan pár óra alatt képesek optimizmusból, szkepticizmusba süllyedni és vica versa, csak azért, mert valami okos elemző a TV-ben azt mondta.
Én is olvasom és nézem a híreket, de nem hallgatok rá, hanem csak azt figyelem, a piac és a piaci szereplők hogyan reagálnak. A tömeg hangulatát és annak változását vizslatom. Erre nagyon jó hangulati index a AAII, ami az amerikai kisbefektetők kockázatvállalási hajlandóságát méri. Ez többet elmond, mint bármilyen technikai indikátor. Egyszerűen bikának kell lenni, mikor mindenki elad, és eladni vagy partvonalra ülni, mikor mindenki vásárol, és várni a korrekcióra. Akármilyen erős egy bika piac, mindig vannak korrekciók és jó beszállási pontok. A célom ezzel a kontra viselkedéssel, hogy benne legyek abban a 2-5 százalékban, aki tartósan nyereséget termel.
Ez az egyik legkifizetődőbb kereskedési technika. Sokszor nem könnyű ellenszélben kereskedni, de ha profitábilisak akarunk lenni, akkor nem a tömeggel kell sodródni, hanem pontosan az ellenkezőjét kell csinálni.
Mai kérdés. Az SP500-on van jó beszállási pont vagy nincs?
Nicolas Papp