3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2008-as válság legrosszabb napjait idézte a hétfői kereskedés, miután az indexek 5 százaléknál nagyobb veszteségeket könyveltek el.

Ahogy arról korábbi cikkünkben beszámoltunk a rossz kezdés után a borús hangulat csak fokozódott az amerikai tőzsdéken, a zárás előtt egy órával a Dow Jones 30-as mutató 600 pontos esésben volt. Az 5 százalékos mínuszból ugyan visszapattant az index a lélektaninak számító 11 ezer pontos érték fölé. A mutató azonban az utolsó egy órában ismét mélyrepülésbe kezdett, miután az óvatosabb befektetők a nap végén zárták vételi pozícióikat. Ez pedig újabb jelentős eladási hullámmal járt, és napi mélypontjukon fejezték be a kereskedést a New York-i tőzsde irányadó mutatói.

A mészárlás végén a DJIA 633 pontos zuhanással fejezte be a hét első kereskedési napját, a mutató értéke 10811 pont lett. A Nasdaq is a legrosszabb időket, a dotkom lufi kidurranását idézte a maga 175 pontos, 6,9 százalékos esésével. 80 ponttal szakadt le az S&P 500-as mutatója, mely a záráskor 1120 pontnál állapodott meg.

A részvények kapcsán egyébként óriási "kiárusítás" megy, ahogy az amerikai kommentárok fogalmaztak a "no place to hide" szituáció áll fenn, hiszen a biztonságosnak tartott papírok is zuhannak. A néhány hete elképesztő nyereségről számot adó, és tetemes, 72 milliárdos készpénzállománnyal rendelkező Apple is 5,5 százalékot zuhant hétfőn.

Az indexek esése mellett a helyzetet jól tükrözi a "piaci idegesség" egyik mutatója az indexek volatilitását tükröző VIX, ez 39 százalékkal ugrott meg, és a hétfői záráskor megközelítette a 2009-es csúcsát. (A jelenlegi piaci helyzetben az ilyen termékek kereskedelmével például nyereségre is szert lehet tenni, ellentétben például a részvényvásárlások többségével - szerk.)

A szakértők a mai esés kapcsán a péntek éjjel bejelentett leminősítést emlegetik. Az elemzői magyarázatok szerint a lépés sokaknál először eladok, után gondolkozok helyzetet teremtett, és pánikszerűen dobálták ki a befektetők a részvényeiket. A masszív eladások miatt ismét letörtek fontos technikai szintek, amelyek miatt újabb eladások aktivizálódtak, így következhetett be a hétfői összeomlás. 

A befektetők számára fejfájást okoz, hogy a bizonytalan amerikai helyzet mellett az európai gazdasági problémák megoldása sem körvonalazódik. Illetve csupán annyi tűnik biztosnak, hogy jobb híjján az eurózónában is masszív pénznyomtatással probálják a helyzetet (felületileg) kezelni.

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!