Egész nap úgy tűnt, hogy a negyedév végén még kozmetikázzák kicsit az árfolyamokat a világ részvénypiacain, azonban délután hirtelen meredek lejtmenetbe kapcsoltak a tőzsdék. Amerikából vegyes makroadatok jöttek, azonban a vártnál gyengébb chicagoi BMI elhomályosította a második negyedéves GDP-adat felfelé módosítását.
20 226 ponton zárta a szerdai kereskedést a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, ez 0,49 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értéknél. A 100 pontos lecsorgás mellett a forgalom kicsit magasabb volt az átlagnál, 28,5 milliárd forint cserélt gazdát.
A nap első felében még úgy tűnt, hogy bejön az a tipp, hogy az alapkezelők a negyedév végén kozmetikázzák kicsit az árfolyamokat, ugyanis rendületlenül pluszban volt a mutató. Délután aztán a tengerentúlról érkező gyenge adatra a világ minden piaca bezuhant, azzal pedig már a BUX sem tudott dacolni.
A vezető részvények vegyesen zártak, de ez csak annak volt köszönhető, hogy a gyógyszergyártók jól tartották magukat. Az OTP árfolyama 5252 forint volt a nap végén, ez 0,94 százalékkal maradt el a keddi értéktől, míg a Mol ennél is nagyobbat, 1,69 százalékot esett, 15 370 forinton állt a kereskedés végén. A Magyar Telekom egész nap keddi értéke alatt tartózkodott, végül 0,74 százalékos lecsorgás után 805 forinton zárt.
Jó napjuk volt viszont a gyógyszergyártóknak: a Richter 1,48 százalékos javulás után 38 100 forintba került, az Egis pedig 19 600 forinton állt a nap végén, ez 1,92 százalékos emelkedést jelentett.
A forint napközben végig a 270-es szint környékén ingadozott, délután a nemzetközi hangulat romlása sem volt különösebb hatással a magyar devizára. A részvénypiac zárása után 270,10 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollárral szemben 185-nél állt a magyar deviza, a svájci frank pedig 177,95 forintba került.
A nemzetközi piacok a nap első felében szintén jól teljesítettek a negyedév végi zárások miatt, majd délután hirtelen zuhantak be. A londoni FTSE a kereskedés vége előtt nem sokkal 1,07 százalékos mínuszban volt, a frankfurti DAX pedig 1,4 százalékot veszített keddhez képest. Régiónkban a varsói WIG 20 0,44 százalékos mínuszba csúszott vissza, a prágai tőzsde PX indexe azonban még a gyengülést követően is 1,05 százalékos pluszban volt.
A tengerentúlon több fontos makroadat is megjelent a nyitás előtt, melyek vegyes képet mutattak. Az ADP munkaerőpiaci index a vártnál nagyobb számú elbocsátásról számolt be, míg a második negyedéves GDP-t felfelé módosították, így csak 0,7 százalékkal esett az amerikai gazdaság teljesítménye. A befektetők döntéseire azonban leginkább a chicagoi beszerzési menedzserindex volt hatással, mely a várt 52,1 pont helyett 46,1 ponton áll. Ez rosszabb, mint az augusztusi 50 pontos érték.
A makroadatoknak köszönhetően komoly lejtmenetben kezdtek a Wall Street vezető indexei: a Dow az első pár óra után 1,07 százalékkal állt keddi értéke alatt, míg a S&P 1,09 százalékos mínuszban volt.