6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Töretlen az amerikai, német és osztrák piacok dominanciája a külföldön is kötő magyar kisbefektetők körében, akik a Citigroup és Deutsche Bank mellett társasági események idején leginkább a technológiai papírokat kedvelik, a telekom- és olajszektort viszont egyre kevésbé. Aki viszont rászánja magát a külföldi papírok vételére, számolnia kell a magasabb költségekkel, így egy-két millió forint alatt nem érdemes ebbe belevágni.

Ugyan a feltörekvő piacok növekedés alapján rendre maguk mögé utasítják fejlett társaikat, a brókercégeknél közvetlenül elérhető egzotikusabb piacok aránylag széles palettája ellenére a hazai kisbefektetők továbbra is elsősorban az amerikai, német, illetve régiónkban az osztrák részvényeket részesítik előnyben. A Napi Gazdaság által megkérdezett brókercégek elmondása szerint a híreket folyamatosan domináló pénzügyi szektor szereplői, illetve társasági események és sztorik idején az egyedi részvények keresettek, de igen népszerűek az indexekből képzett ETF-ek, illetve a tőkeáttételt is lehetővé tevő turbó warrantok és certifikátok. Az egyes részvények közül egyértelműen a Bank of America, a Citigroup, az AIG, a Deutsche Bank, a Commerzbank és az Allianz papírjai a legkeresettebbek, míg régiónkon belül az Erste, Raiffeisen, OMV hármas dominál, esetenként kiegészülve egy-két lengyel papírral. Az orosz és kínai részvények iránti igény viszont egyértelműen és drasztikusan visszaesett a válság kitörése óta.

Bár a lehetőség adott lenne az ausztrál, hongkongi vagy dél-afrikai piacokon is a kötésre, érdeklődés nem nagyon van e tőzsdék iránt - mondta a Napinak Varjú Péter, az Erste üzletkötője. A külföldi részvények terén továbbra is az amerikai, német, illetve a régiós piacok közül a bécsiek iránti kereslet dominál. Ettől függetlenül szinte minden megoldható, ám az OECD-tagországok közti kedvezőbb adózást figyelembe véve előnyösebb a londoni, illetve New York-i tőzsdékre bevezetett kínai vagy éppen orosz részvényekre kötni. Utóbbiaknál elsősorban ingatlanfejlesztők és fémfeldolgozáshoz kapcsolódó vállalatok papírjai jönnek szóba - szögezte le Varjú. Népszerűek még a stuttgarti értéktőzsde származékos piacán, az Euwaxon kereskedett különféle tőkeáttételes vagy anélküli certifikátok, warrantok és opciók is. Míg két éve a román tőzsdén is szívesen kötöttek az Erste ügyfelei, mostanra szinte teljesen elillant az akkori kitörő lelkesedés. A régiós papírok közül az osztrák hármas fogaton kívül kisebb mértékben a Telekomunikacja Polska, valamint a bankok közül a Pekao és a PKO részvényei keresettek. Érdekes módon az olajszektor nem túl népszerű, ha a Mollal kapcsolatban történik valami, akkor legfeljebb az OMV-re, nagy ritkán a Lotosra és a PKN Orlenre kötnek - mondta Varjú. Németországban és Amerikában a pénzügyi szektor szereplőin kívül a megújuló energiában utazó cégek papírjai, illetve a Dow Jones ipari átlagából vagy az S&P-500-ból képzett ETF-ek (tőzsdén kereskedett befektetési alapok) népszerűek. Társasági események vagy sztorik idején eseti jelleggel megugrik az Apple, a Google vagy éppen a Yahoo iránti kereslet - mondta el Varjú, aki úgy véli, 3-5 millió forint alatt nem éri meg külföldön kereskedni. Az Ersténél alapesetben 0,9 százalékos, de legalább 9000 forintos jutalékot számolnak fel, ám a nagyobb ügyfelek "megúszhatják" 0,4-0,5 százalékos díjjal is.

A Concorde-nál elvileg ugyan elérhető akár a török, a dél-koreai, az indonéz vagy a szingapúri piac is, de az ügyfelek - hasonlóan az Erstéhez - gyakorlatilag leginkább a német és amerikai értékpapírok, illetve a londoni értéktőzsdére bevezetett Gazprom globális letéti jegyeivel (GDR) kereskedtek. Térségünk piacai közül az igen népszerű osztrákon kívül még a román értékpapírok iránt van érdeklődés, a lengyel és cseh piacok iránt viszont már kevésbé - mondta Ugrai Péter, a Concorde Értékpapír Zrt. lakossági üzletágának vezetője, aki úgy véli, a diverzifikálás miatt legalább egy-két milliós összeggel ajánlott nekivágni a határon túli kereskedésnek. A Concorde-nál egyedi díjmegállapodás alapján 0,5-0,9 százalékos jutalékkal és az adott piactól függő minimumösszeggel, illetve az árfolyamértékre vetített évi 0,2 százalékos állományi díjjal számolhatnak az ügyfelek.

A külföldi befektetések terén továbbra is a sztorik mozgatják a magyar kisbefektetőket, és a hazai árfolyamok utóbbi időben tapasztalható beszűkülése miatt folyamatosan nő az érdeklődés is - szögezte le Bácsi Sándor, a Buda-Cash kereskedelmi igazgatója. Bár három-négy éve az egzotikusabb piacok közül Kína kimondottan keresett volt, a válságban sokan megégették magukat, így mostanra már az akkoriban népszerű és ismét beinduló IPO-k sem mozgatják meg a hazai befektetők fantáziáját. Az utóbbi időben a válság miatt a már amúgy is domináns pozícióban lévő amerikai piac volt a fő hajtóerő, azon belül is a pénzügyi szektort érintő politikai csatározások, illetve a makroadatok folytán a bankok és biztosítók papírjai. A régiós tőzsdék közül a lengyel IPO-knál akadnak kötések. Bácsi szerint a külföldi prompt piacokkal szemező befektető legalább egymillió forinttal vágjon neki a kereskedésnek, amennyiben viszont nem ódzkodik a tőkeáttételes termékektől, például a turbó warrantoktól, akkor pár százezres kezdőösszeg is elég lehet.

Nem túl jelentős az érdeklődés az egzotikusabb piacok iránt a KBC Securitiesnél sem, ahol szintén az amerikai, német és osztrák papírokat keresik leginkább, bár akad olyan befektető is, aki még a brókerek számára is ismeretlen amerikai pink sheetekre (azaz tőzsdén kívüli OTC-papírokra) köt - mondta Práger Tamás, a KBC üzletkötője. A szakember szerint minimum félmillió forinttól érdemes nekivágni a külföldi kereskedésnek, ám arra is érdemes ügyelni, hogy a költségek ne emésszék fel a hozamot. A cégnél az ügyfelek ilyen téren alapesetben 0,5 százalékos jutalék mellett kötésenként 5000-12 000 forintos minimumdíjra, illetve évi 0,12 százalékos állományi díjra számíthatnak.

A Cashline-nál az egzotikusabb részvények közül a brazil Petrobras, Banco Bradesco, illetve a kínai Aluminium Corp of China New Yorkban bevezetett részvényeire akadnak kötések, míg az orosz cégek közül a londoni tőzsdén jegyzett Gazprom és Lukoil iránt mutatkozik olykor érdeklődés - mondta Németh István üzletkötő. A válság idején akadt olyan befektető, aki ír bankok vételével ért el szép nyereséget, míg az utóbbi hetekben a görög kötvények iránti kereslet élénkült meg. Németh szerint minimum kétmillió forinttól érdemes elkezdeni külföldön kereskedni, amit a Cashline-nál 0,5 százalékos jutalék mellett tehetnek meg az ügyfelek, ám ez befektetett összeg és forgalom függvényében változhat, és egyes termékekért fix összeget kell fizetni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!