6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Aneglo Mozilo, a bajba jutott Countrywide Financial vezére szerint az amerikai hitel, illetve ingatlanpiaci válság recesszióba taszítja az amerikai gazdaságot. A kínai Shanghai Composite töretlenül (törhetetlen kínaiak? [smiley=124/]) menetel felfele.

A DOW 2,9, az S&P 4,1, míg a Nasdaq 3,8 százalékot emelkedett egy hét alatt, így nem volt meglepő, hogy tegnap kicsit megtorpant. Csütörtökön a Dow, illetve az S&P közel változatlanul zárt, míg a Nasdaq 0,4 százalékot esett. Az emelkedő és a csökkenő részvények száma közel azonos volt.

A tegnapi napot a Bank of America bejelentése indította, mely szerint 2 milliárd dollár értékben invesztál a bajba került Countrywide Financialba, mivel szerintünk a cég részvényei alulértékeltek eszközállományához képest. A nap másik fontos híre szintén a Countrywidehoz, illetve CEO-jához kapcsolódik. Aneglo Mozilo a CNBC riportjában kijelentette, szerinte a hitel, illetve ingatlanpiaci válság recesszióba taszítja az amerikai gazdaságot. Ráadásul FED egyik illetékese azt nyilatkozta, a FED elsődleges feladat az infláció féken tartása, így a piac elbizonytalanodott a szeptemberre már 'boritékolt' kamatvágással kapcsolatban.

Pozitív fejlemény, hogy a BNP Paribas - a legnagyobb tőzsdén jegyzett francia bank - csütörtöki bejelentése szerint a jövő héten újra megnyitja az amerikai jelzálogpiaci válság kapcsán korábban felfüggesztett alapjait.

A jelzálogpiaci válsággal kapcsolatban az egész világra kiterjedő láncreakciót Bear Stearns mellett a BNP Paribas indította el augusztus 9-én, befagyasztva a visszafizetéseket három, jelzálogkötvényekbe fektető alapjából, arra hivatkozva, hogy azok aktuális tőkeértéke kiszámíthatatlan, mivel beszűkült a likviditás. Az alapok becsült összértéke a felfüggesztést megelőzően, augusztus 7-én mintegy 1,593 milliárd euró volt, szemben a tíz nappal korábbi 2,075 milliárd euróval.

Mindenestre reggelre az ázsiai piacok indexei pirosban virítanak. Kivéve a kínai Shanghai Compositet, amely miután tegnap életében először átlépte az 5000-es tartományt, ma is 1 százalékkal erősödött. Ráadásul úgy érte el ezt az erősödést, hogy a Bank of China hivatalosan is megerősítette, komoly leírásokat kell elszenvednie az amerikai hitelpiaci válság nyomán (9 milliárd dolláros kitettséggel rendelkezik).

Update 1

Az első fél órát követően elég rosszul néznek ki a dolgok. 200-300 pontos mínusz között ugrálunk, és a vevők nem kapkodnak

Felül a 27 ezres szint, míg lent a 200 napos MA ami ellenállás vagy támasz lehet. Néhány napig valószínűleg ebben a sávban fogunk mozogni és várjuk a tengerentúli híreket. A korrekció után ott is tovább tart a bizonytalanság, amíg nem jön megnyugvás, nagy emelkedés nem várható, ugyanakkor az első pánikon túlvagyunk, így a látványos szakadás is meglepő lenne.
Egy-egy beleadós napnál óvatos vételek lehetnek, a sáv tetején pedig shortbelépőket érdemes keresni.

Itthon a nyitást követően elsősorban a Mol szenved (26100, -2,14), de 1 százalékos mínuszban áll az OTP (8900) is. Esett a MTelekom (915, -1,6%), erősödött ugyanakkor a Richter (35900, +0,67%)

Az OTP egyébként saját magát olcsónak tarthatja, mert tegnap elég komolyan belenyúlt. A társaság 2007. augusztus 23-án 327070 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 8.984,-forint/darab átlagáron. (Igaz az elmúlt időszakban a 30 ezren vett Mol sajátrészvények ügyében sem mondta még eddig senki a cégtől, hogy drágán vették volna ).

Update 2

Viszonylag csendesen folyik a kereskedés, a Telekomot leszámítva alacsony forgalom mellett leszünk lassan túl a hét utolsó napján. A távközlési papírban egy komolyabb csomag likvidálása zajlik, hiszen önmagához képest nagyon erős, 3,5 milliárd feletti forgalmat realizált a papír délután háromig. Miután semmiféle piaci pletykat nem indult el, így valószínűsíthető, hogy egy nyugati alap egyszerűen ebből a papírból akar vagy tud kiszállni.
A jelenlegi 80-120 pont körüli veszteség környékén fejezhetjük be a napot, ha csak nem jön valami meglepetés a tengerentúlról.

Az európai piacok vegyesen teljesítenek, az angol és a francia tőzsde enyhe (kb. 0,2%) pluszban, a német hasonló mértékű mínuszban áll. A tengerentúlon nulla körüli, vagy minimális eséssel indulhat a kereskedés, és miután újabb aggodalomra okot adó hír nem jelent meg, így benne van a pakliban, egy plusszos zárás is.

Update 3

Két kedvező amerikai makroadat kellett a nap végére, és előkerültek a vevők. A fontosabb a délután négykor megjelent új lakások értékesítése (new home sales), amely esetében az elemzők előzetesen néhány tizedszázalékos visszaesést vártak. Ehelyett mindenkit alaposan meglepve 2,8 százalékos volt a bővülés.

Szintén jó lett a tartós fogyasztási cikkek rendelésének (Durable Goods Order) alakulása. Ez a vártnál sokkal nagyobb mértékben növekedett, a mutató a prognosztizált 1 százalék helyett 5,9 százalékkal javult az előző havi 1,3 százalékról.

Ezek eredményeként az addig néhány pontos mínuszban álló Dow-t pillanatok alatt felrántották +50 pontba. Hasonlóképpen a Nasdaq is hirtelen emelkedéssel reagált.

A Bux a korábbi fél százalékos esésből minimális pluszba jött fel.

Update 4

Míg Amerika a kezdeti öröm után megtorpant és a Nasdaq ismét piros lett, a Dow pedig +20 pont körül ácsorog (az elsőre jónak kinéző lakáseladási adatokat ugyanis árnyalta, hogy a forgalom ugyan nőtt, az árak azonban csökkentek - average home price, however, dropped to $300,800 in July, down from $311,300 for the same month last year), addig nálunk a záróban lett optimizmus. Amit egyrészt a shortosok óvatosabbá válása (pl. a határidőn is lehelletnyit nőtt a kamattartalom), és a rossz daytradek is magyarázhatnak. Mi legalábbis erre tippelnénk, a 27 milliárd körüli forgalom ugyanis nem indokolja.

A MTelekomot kivéve a nagyobb papírok így a végére pozitívan zártak. A nap elején még vergődő Molt a záróra 1 százalékos pluszra tették (26945), az OTP (9099, +1,1%) és a Richter (36000, +0,95%) hasonló erősödést mutatott.
A kisebb papírok többsége viszont a negatív tartományban maradt: FHB -1,5%, Genesis -2,96%, Rába -0,1%, Synergon -0,4%.

Ahogy az elmúlt hetekben most is a tengerentúlról várható iránymutatás. Ha az indexek számottevő pluszban zárnak, a jövő hét elején nálunk is felmehetünk, ugyanakkor egy mínuszos péntek a Wall Streeten bizonytalan hétfő reggellel szolgálhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!