A 240-es szint áttörése után tovább erősödik a forint: most a 235-öt vette célba, de egyelőre csak ideiglenesen tudta áttörni. Kora délután 234,70-ig erősödött a forint, később ismét gyengült kissé a magyar fizetőeszköz, három óra után 235,67-en állt az euró/forint árfolyam. Az újabb erősödés egyik oka lehet, hogy a Goldman Sachs nemzetközi bankház fenntartotta vételi ajánlását a forintra, a cég londoni elemzői arra számítanak, hogy tovább fog erősödni a magyar deviza.
A mostani forinterősödés másik oka, hogy a ma megjelent folyó fizetési mérleg adat azt mutatta, hogy a gazdaság finanszírozási igénye csökken, kevesebb devizára van szüksége a gazdaságnak - mondta el kérdésünkre Samu János, a Concorde elemzője. Szerinte a fundamentumok továbbra is egy stabil, erős forint képét mutatják.
"A hónapok óta tartó erősödése egyik oka a korábbi short pozíciók megváltozása. úgy tűnik, hogy a 240-es szint áttörése után megjött a befektetők kedve, azóta folyamatosan veszik a forintot. Ennek spekulatív része is lehet, legalábbis erre utal, hogy sem a részvénypiacon, sem az állampapírpiacon nem jelentek meg jelentős vevők" - tette hozzá Samu János.
A Concorde szakembere úgy véli, hogy a közeljövőben a 235-250-es sávot járhatja be a forint, jelentős gyengülésre nem kell számítani. Ugyanakkor szerinte kicsi az esélye a további jelentős erősödésnek is, most az tűnik valószínűbbnek, hogy visszapattan a magyar deviza árfolyama a 240 körüli szintre. Persze a forint további sorsa nagyban függ a spekulatív tőkétől is.
Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki kamatdöntésével kapcsolatban az elemző elmondta: a vártnak megfelelő 25 bázispontos kamatemelés csak néhány napos forintgyengülést hozhat, hosszabb távon nem lesz jelentős hatása a forintra. A nemzetközi szakemberek többsége egyértelműen kamatemelést vár az EKB-től az inflációs nyomás miatt. Az eurozóna júniusi inflációs adata 4 százalék lett, ami a duplája a jegybank 2 százalékos inflációs céljának.