Igen volatilis hetet tudhatnak maguk mögött a piacok, alapvetően azonban végig a múlt hét pénteken ütött lokális mélypontok és a még korábban elesett kulcstámaszok közé szorult be a piac - olvasható a Raiffeisen Bank pénteken kiadott részvénypiaci elemzésében.
A híráramban a héten nem volt alapvető változás abban az értelemben, hogy több oldalról az kerül megerősítésre, annak a likviditás bő időszaknak vége szakadhat, amely a tavalyi év nagy részét jellemezte és az elemzők véleménye szerint a részvénypiaci rally fő motorja volt; sokkal inkább mint a fundamentumok ilyen mértékű javulása.
Bernanke Fed-elnök egyértelműen jelezte, hogy megkezdik az első óvatos lépéseket, Kína ismét növelte a kötelező tartalék rátát. A dél-európai országokról érkező hírek, élén a görög hírekkel pedig felhívta a figyelmet a költségvetési egyensúlytalanságokra, amely az előző hónapok igen expanzív monetáris politikájának következménye.
Az EU viszonylag egységes és határozott fellépése mindenképpen pozitív, és szükséges, azonban önmagában nem repítheti messzire a piacokat. A jövő héten már több fontos makroadat is napvilágot lát, míg a görög hírek nagy valószínűséggel már
háttérbe szorulnak. Emellett továbbra is érdemes az USD alakulását figyelni; a kockázatkerülés erősödése és az EUR gyengélkedése erősíti a zöldhasút, amely pedig a tőkeáttételes carry trade pozíciók zárását kényszeríti ki negatív hatást gyakorolva a tőzsdékre.
Technikai szempontból a piacon egyelőre továbbra is csak a korábban elesett támaszok visszatesztjéről beszélhetünk (S&P 1075-1080, DAX 5500), érdemi áttörés még nem volt, egyelőre nem boldogul a piac ezekkel a szintekkel. Ha ezt pedig nem teszi meg hamarosan, akkor erősen nő az esélye egy újabb nagy esésnek! Ráadásul, ha ezeket a szinteket érdemben át is törik ismét, akkor már újabb erős ellenállások akadályozhatják technikai szempontból az emelkedést. Tehát nehéz az út felfelé…Spekulatív long pozíció felvételével akkor érdemes próbálkozni, ha fent említett szinteket áttörik felfelé, vagy pedig amennyiben a következő támasz szint közelébe esik már a piac (S&P 1020 körül).
A hazai piacon az OTP a hangulatnak megfelelően 5000 és 5500 között mozoghat továbbra, spekulatív pozíció felvétel csak e két szint körül javasolt. A felfelé körben a Mol elvileg legalább 18 000 körülig kapaszkodhatott volna, jelentős erőt azonban nem mutatott, ez pedig növeli az esélyét, hogy negatív hangulatban rögtön elesnek a 17 000 körüli támaszok, így indokolt a papírban a nagyobb óvatosság a hétfői gyorsjelentés után.
A héten mind a Richter, mind az Egis a várakozásoknál jobb, összességében pozitív gyorsjelentést publikált. A Richter ezt követően el is jutott a 41 500-42 000-ig ellenállási zónáig, ez azonban megálljt parancsolt. Optimista hangulatban azonban akár tovább is emelkedhet. Az Egis elvileg akár 19 500-ig is eljuthatna, és az előző napok hírei valószínűleg mindkét papír defenzivitását növelték. Tehát a gyógyszerpapírokban, akinek van, a longokat tartani még lehet, rávenni talán már nem érdemes. A fontos támaszokat 40 000 illetve 18 500-nál azonban érdemes figyelni.
A Magyar Telekomnak nehéz lesz leküzdenie a 700-as szinteket, így korlátozottak a lehetőségei felfelé. Lefelé továbbra is 670 lehet a
támasz.