2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Fed agresszív kamatcsökkentése és egyéb likviditásnövelő intézkedései ellenére a törékeny amerikai gazdaságnak még mindig számos gonddal kell szembenéznie - mondta Ben Bernanke, a Fed elnöke tegnapi kongresszusi meghallgatásán.

Az amerikai szenátus Bankbizottsága tegnap hallgatta meg Ben Bernanke beszámolóját az elmúlt hónapok gazdasági eseményeiről. A Fed-elnök szavait mindig különös figyelemmel kíséri a piac, mivel azokból általában következtetni lehet a jegybank monetáris politikájára is.

Bernanke tegnapi meghallgatásán ismét figyelmeztetett a növekvő élelmiszer- és energiaárakra, melyek növelik az inflációs nyomást az amerikai gazdaságon. A fogyasztói árak elszabadulása pedig kamatemelésre ösztönözheti a jegybankot. Az infláció mellett a pénzügyi szektor problémáit emelte ki a jegybankelnök, valamint figyelmeztetett a munkanélküliség emelkedésére és a lakásszektor gyengélkedésére.

Bernanke szerint a mostani szituáció erős kihívás elé állítja a Fed döntéshozóit, továbbra is egyensúlyozniuk kell a gazdasági növekedés és az infláció között. A sorozatos kamatemelések ugyanis az amerikai gazdaság további lassulásához vezethetnek, ugyanakkor ezekre szükség van azért, hogy ne rugaszkodjon el vészesen az infláció.

A Fed elnöke szerint az év hátralevő részében az amerikai gazdaság növekedése érezhetően elmarad majd a korábbi tendenciától, szerinte folytatódni fog a lakáspiac gyengülése, az élelmiszer- és energiaárak pedig továbbra is magasak maradnak.

Az utóbbi hetekben Amerikában ismét a pénzügyi szektor nehézségei kerültek előtérbe. A múlt hét végén a két legnagyobb jelzáloghitelező, a Fannie Mae és a Freddie Mac megmentéséről döntött a kormány. A két cég az amerikai jelzálogvagyon felét, mintegy 5200 milliárd dollárt kezel, ezért volt fontos, hogy a kormány kijelentse: szükség esetén beavatkozik.

Nem járt ilyen jól az IndyMac jelzálogintézet, melyből több mint 1 milliárd dollárt vettek ki a betétesek az elmúlt napokban. A likviditási problémák után az amerikai pénzügyi felügyelet átvette a cég irányítását, 90 napon belül megpróbálják értékesíteni a vállalatot.

Fontosak lesznek a ma megjelenő inflációs adatok a tengerentúlon, melyek a Fed kamatdöntését is befolyásolhatják. Az előzetes várakozások szerint a fogyasztói árak növekedése tovább gyorsul majd a tartósan magas nyersanyagárak miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!