Az orosz Surgutneftegaz kedden jelentette be, hogy 2008-ban 105 millió tonnával, 770 millió hordóval növelte olajkészleteit, mivel az új megnyitott mezők felülmúlták a várakozásokat - írja a Bloomberg. A Surgut cég készleteit az orosz kormány C1-es besorolásúnak minősítette.
A negyedik legnagyobb orosz olajcég, mely 20 százalékos tulajdonos a Mol-ban, összesen 77 helyen végzett fúrásokat tavaly, 169 200 méternyit összességében. A földtani mérések további 99 lehetséges kitermelési helyszínt jeleztek - olvasható a cég közleményében.
2008-ban a Surgut tíz kitermelési jogot nyert el, melyek összesen mintegy 150 millió tonna olaj és 185 millió köbméter földgáz kitermelését teszik lehetővé. Ezek közül két licenc már a korábban feltárt kelet-szibériai olajmezőn található, a maradék nyolc pedig egyéb régiókban.
A Surguttal kapcsolatban a múlt hét végén vetődött fel, hogy esetleg egyesülne a többségében az orosz állam tulajdonában lévő Rosnefttel. Egy múlt pénteki részvényesi tájékoztatón hangzott el, hogy a Rosneft vezetősége megbeszéléseket folytatott Vladimir Bogdanovval, a Surgut első emberével a lehetséges összeolvadásról. Márciusban az orosz Vedmoszty című lapban jelentek meg olyan információk, hogy Bogdanov is az esélyes jelöltek között van a Rosneft vezetői székébe.
Az összeolvadás azért tűnhet logikus lépésnek, mivel a Surgut jelenleg több mint 20 milliárd dolláros készpénzállományon csücsül, miközben a Rosneftnek idén 7 milliárd dollárnyi lejáró tartozást kéne visszafizetnie. Elemzők szerint a két cég összeolvadása mindegyikük számára előnyös lenne, mivel a Rosneft javíthatná mérlegét, a Surgut pedig újabb kitermelési lehetőségekhez juthatna.
A hírek megjelenése után Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes, a Rosneft vezére úgy nyilatkozott, hogy társaságuknál nincs tervben az egyesülés a Surguttal.