3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ismét az aggodalmak dominálnak a devizapiacon a görög válság megoldásának elodázásával. Ha lemond a jelenlegi kormány, akkor belátható időn belül nem lesznek reformok az országban, és a korábban jóváhagyott hitelrészletet sem hívhatják le a görögök - olvasható a Commerzbank hétfői elemzésében. A szakértők szerint a jelenlegi hangulatban nem lenne meglepő ma egy 270 feletti euróárfolyam.

EUR/HUF (268,00 – 271,00): Pénteken Merkel kancellár és Sarkozy elnök igyekeztek megnyugtatni az aggodalmaskodókat, hogy lesz megoldás, lesz konszenzus. A hírre 269,50-ről 267,50-re korrigált az EUR/HUF árfolyama, de a hétvégi fejlemények nem igazán mutatnak a megoldás irányába. A görög miniszterelnöknek nem sikerült megegyezni az ellenzékkel az új megszorító és privatizációs csomagokról, így tegnap Papandreou miniszterelnök előirányozta a bizalmi szavazást a görög parlamentben, amire várhatóan szerdán kerül sor. A bizalmi szavazás nemcsak azért hordoz magában különös veszélyeket, mert bukás esetén sok időbe telik az új kormány felállása, hanem azért is, mert az ellenzék kevésbé tűnik reformelkötelezettnek, ráadásul a képviselők aránya eléggé kiegyenlített: a 300 fős parlamentben 10 fős többsége van csak a jelenlegi kormánynak. Lemondás esetén belátható időn belül nem lesz reform, a bizonytalan politikai helyzetben pedig Görögország nem hívhatja le a júliusi 12 milliárd eurós, korábban jóváhagyott hitelrészletet. Mindezek következtében az EUR/HUF újra 269,50-nél jár, és nem lepődnénk meg, ha a mai nap folyamán 270 fölé kúszna az árfolyam.

EUR/USD (1,4100 – 1,4250): Eléggé tragikomikus a helyzet, főleg annak tükrében, hogy már január közepén fogadkoztak az EU illetékesek, hogy a görög helyzetre a márciusi ECOFIN ülésre végérvényes pontot fognak tenni. Most június 23-24-i brüsszeli EU konferenciáról, és július eleji, időpont nélküli megállapodásokról érkeznek hírek. Bár az is lehet, hogy az időhúzás a stratégia része, de konspirációs elméletekbe nem akarunk belemenni. Amíg nincs kimondva, hogy ki, mikor, mit fog csinálni legalább rövid és középtávon, addig nem várhatunk nagyobb kockázatvállalási hullámra, a dollár inkább az erősebb, az euró pedig a gyengébbik felét fogja mutatni. Az EUR/USD árfolyama nagy utakat járhat be annak függvényében, hogy milyenek lesznek a görögországi fejlemények. A héten 1,40 alá, és 1,45 fölé is mehet az árfolyam, egyelőre az előbbi eset tűnik valószínűbbnek.

CHF/HUF (222,50 – 225,50): Újra az aggodalmaké a főszerep a devizapiacokon, így nem csoda, hogy az EUR/CHF lefelé, 1,2050 alá, a CHF/HUF kurzusa pedig 224 fölé került.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!