Tegnap délután az MNB Monetáris Tanácsa 5,25 százalékon hagyta az alapkamat szintjét. Semmi meglepetés mondhatnánk, a sajtótájékoztató és az inflációs jelentés azonban a legkevésbé sem ad okot optimizmusra.
Kiemelt kockázat az infláció emelkedése: az alacsony belső kereslet miatt idén ugyan meglehet a 3% alatti árszintemelkedés, ám a jegybank valószínűsíti, hogy az inflációs célt jövőre nem sikerül elérni az élelmiszerek, nyersanyagok és üzemanyagok árának magas illetve emelkedő szintje miatt. Alacsony kibocsátási szintre és lassú, elhúzódó kilábalásra számítanak. Az IMF-fel való megállapodás hiánya és a tárgyalások megszakadása veszélyezteti a költségvetési hiány csökkentésére irányuló törekvések megvalósulását és konkrét kötelezettségvállalás nélkül a külföld szemében ez nem bizalomépítő tény. Igaz, ezek nem új dolgok, már beépültek az árfolyamba mondhatnánk, viszont mivel alapvetően befolyásolják az ország megítélését amíg fennállnak erős korlátot képeznek a forint erősödésének útjában. A jelenlegi negatív piaci hangulatban könnyen tud ilyen fundamentumok talaján gyengülni a forint.
Kissé meglepő, de szóba került a jegybank ülésén esetleges 25 bázispontos vágás is, de a csökkentésnek ilyen tényezők mellett nincs reális alapja. A jegybank inkább próbálja a kommunikációval felkészíteni a piaci szereplőket, arra hogyha egy újabb globális kockázatkerülési hullámban a forint nagyobb mértékben gyengülne, akkor kész lesz kamatot emelni. Ezzel egyben kinyilvánította függetlenségét és azon szándékát, hogy akár a kormány céljaival szemben is kész szigorúbb monetáris politikát alkalmazni. Ez önmagában pozitív üzenet, de egy konfliktus a jegybank és a kormány között már kevésbé.
Sajnos nem lehet elfelejteni azt a tényt sem, hogy hazánk befektetésre ajánlott kockázati besorolása az S&P-nél már csak egy hajszálon múlik. A Moody’s és Fitch hitelminősítőknél az S&P minősítésénél két-három fokozattal jobban állunk, viszont ők még csak most veszik Magyarországot górcső alá, és ritkán térnek el ennyire a hitelminősítések. Most pedig nagyon nem jönne jól egy leminősítés (ami végül is nem jelentene semmi újat, csak megint a befektetők orra alá dörgölné, hogy itt bizony problémák vannak). A borongós magyar gazdaság vizionálása hatott az árfolyamra, hamar 281 fölé gyengült a kurzus és ma sem számítunk irányváltásra. Éppen ellenkezőleg: közel a 285.
CHF/HUF: A svájci frank erősödése lendületet vesztett az euroval szemben, nem valószínű, hogy 1,31 alá tudna menni a kurzus, viszont a forint gyengülése újra rémálmokat okozhat a devizahiteleseknek.
MFOR