Az OTP harmadik negyedéves, egyszeri tételektől megtisztított nettó eredménye 47,369 milliárd forint lett, ez év/év alapon közel 9%-os csökkenést jelent, a piaci várakozások átlagánál 11%-kal, a mi várakozásunknál pedig 7%-kal kevesebb - olvasható a Concorde elemzésében.
A külföldi leánybankok az adózás utáni konszolidált nettó eredmény 34%-át adták az időszakban, a tavalyi harmadik negyedévben ez az arány 24% volt. Erőteljesen nőtt az ukrán, a szlovák, a horvát és montenegrói operáció profitja, Oroszországban és Bulgáriában kevésbé dinamikus, egyszámjegyű volt az eredménynövekedés mértéke. A romániai leánybank végre nyereségessé vált ugyan, ez azonban elsősorban a korábbinál kisebb céltartalék hatásának tudható be. A magyarországi operáció eredménye év/év alapon 21%-kal esett vissza.
A Garancia biztosító eladása egyszeri tételként 121 milliárd forinttal járult hozzá a harmadik negyedéves nettó profithoz, a nyitott devizapozíciókon pedig a bank 3,8 milliárd forintos veszteséget szenvedett el az időszakban. A bank konszolidált tőkemegfelelési mutatója 15%, a TIER 1 mutatója 11,4%, azaz a bank tőkehelyzete egyelőre stabil.
Az OTP menedzsmentje lefelé módosította az egész évre vonatkozó profitvárakozását, a korábbi 229 milliárd forintról 220 milliárdra, ez így már csaknem egybeesik a mi prognózisunkkal - írják a Concorde elemzői. A csökkentett egész éves eredményvárakozás teljesülése egyébiránt 6%-os év/év alapú növekedést jelentene. A jövő évet illetően a menedzsment nem adott ki konkrét előrejelzést, de lehetségesnek tartják a negyedévenkénti mintegy 50 milliárd forintos nettó eredmény elérését, a magunk részéről ezt optimista várakozásnak tekintjük, figyelemmel a várható kockázatokra - teszik hozzá.
Csoportszinten a hitelállomány év/év alapon 26%-kal, negyedév/negyedév alapon 8%-kal növekedett, a betétállomány a tavalyi év hasonló időszakához képest 15%-os, az előző negyedévhez képest 6%-os növekedést mutatott. A hitelállomány növekedése különösen Ukrajnában volt kiugróan dinamikus, év/év alapon 61%-os, negyedév6negyedév alapon pedig 21%-os volt a bővülés mértéke. A hitel/betét arány csoportszinten mérsékelten növekedett a második negyedévhez képest, 121,6%-ról 123,9%-ra.
A nettó kamatbevétel 16%-kal nőtt a tavalyi harmadik negyedévben elérthez viszonyítva. A működési költségek ugyanilyen összevetésben 7%-kal emelkedtek, a költség/bevétel arány 52,2%-ról 54,6%-ra változott.
Az oroszországi és az ukrajnai operáció tekintetében pozitívum, hogy a nem teljesítő hitelek aránya meglepő módon csökkent az időszakban, de ennél sokkal fontosabbak a jövőbeni kilátások ezeken a kockázatos piacokon. A céltartalékolás mindenesetre az OTP mindkét említett országban működő leánybankjában szignifikánsan növekedett, azaz a bank készül a nehezebb időkre.
A nettó kamatmargin év/év alapon 26 bázisponttal, negyedév/negyedév alapon 11 bázisponttal nőtt, a növekedés elsősorban ukrajnai hitelezés felfutásának tudható be.
A piac minden bizonnyal továbbra is leginkább azokra a hírekre figyel, amelyek a legkockázatosabb piacok kilátásaival kapcsolatosak.
"Egyelőre továbbra is fenntartjuk 2009-es 5593 forintos év végi célárunkat, de a külső környezet esetleges drámai romlásának legrosszabb forgatókönyvével, és a forrásköltségek jelenlegi szinten való beragadásával számolva a 2009-es év végi célárra 2211 forintot ad ki értékelési modellünk" - zárja elemzését a brókercég.