3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Valószínű, hogy Lettország le fogja értékelni nemzeti devizáját, a latot, csak az a kérdés, mikor - vélekedik a Barclays londoni elemzője. A Bloomberg cikke szerint 2010 végéig legalább 15 százalékos leértékelésre lehet számítani, a kormány várhatóan ezzel próbálja majd csökkenteni a költségvetés hiányát.

Valószínű, hogy Lettország le fogja értékelni nemzeti devizáját, a latot, csak az a kérdés, mikor - vélekedik a Barclays londoni elemzője. A Bloomberg cikke szerint 2010 végéig legalább 15 százalékos leértékelésre lehet számítani, a kormány várhatóan ezzel próbálja majd csökkenteni a költségvetés hiányát.

A válság egyik legnagyobb vesztesei a balti államok, mivel a gazdaság zuhanórepülése ott a legnagyobb, Lettországban például a második negyedévben 18,7 százalékkal esett vissza a gazdaság teljesítménye. Emiatt az Európai Bizottság arra számít, hogy a tavalyi 5 százalékról az év végére 10 százalékra emelkedik a költségvetés hiánya a GDP arányában annak ellenére is, hogy a kormány kiadáscsökkentő intézkedéseket hozott.

"Akkor jöhet el a lat leértékelésének ideje, ha már nem tudják tovább csökkenteni a költségvetés hiányát" - vélekedik Nigel Rendell, az RBC feltörekvő piacokat követő elemzője. A szakember szerint a következő hat hónapban akár 30 százalékkal is gyengülhet a lett nemzeti deviza az euró ellenében.

Valdis Dombrovskis lett miniszterelnök a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy a lat leértékelése miatt csökkenne a megtakarítások és a bérek értéke, illetve leginkább azokat érintené érzékenyen a lépés, akik devizában adósodtak el. Emellett nőne a bedőlő hitelek aránya, ami a bankok számára is kedvezőtlen lenne. Lettország egyik legnagyobb problémája, hogy a kihelyezett hitelek 91 százaléka valamilyen idegen devizában történt.

"Nagy a valószínűsége, hogy Lettország le fogja értékelni a latot, csak az a kérdés, mikor" - nyilatkozta a Bloombergnek Koon Chow, a Barclays elemzője. Ő arra számít, hogy a balti ország 15-20 százalékos leértékelést hajt végre a következő hónapokban, azt követően pedig egy plusz-mínusz 15 százalékos sávba próbálja terelni a latot.


A szakemberek szerint leginkább az szól a leértékelés mellett, hogy azzal Lettország versenyképesebbé tudná tenni exportját, ez pedig segítené a gazdaság talpra állítását a komoly zuhanást követően. Az utóbbi időben egyébként egyre többen foglalnak állást amellett, hogy a leértékelés jót tenne az országnak.

Még október elejére az mfor.hu kérdésére Buró Szilárd, az Equilor elemzője azt valószínűsítette, hogy ha be is következik a leértékelés, akkor annak csak átmeneti hatása lesz a forint árfolyamára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!