A mérsékelten optimista hétkezdet után negatív hangulat uralkodott el a piacokon, így a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe is csökkent, és a forgalom is tovább mérséklődött. A BUX 824,99 pontos, 3,6 százalékos csökkenéssel, 22.074,46 ponton zárt pénteken. A heti részvényforgalom 81,622 milliárd forintot ért el, míg az előző héten 107,48 milliárd forint értékben születtek üzletek. Az index a 2009. december végi 21.227,01 pontos értékénél jelenleg 847,45 ponttal, 3,9 százalékkal magasabban áll.
Hétfőn a nemzetközi piacokon megmutatkozó enyhe pozitív hangulat hatására még emelkedett a BUX, ugyanakkor a kereskedés alacsony forgalmú, iránykereső volt, mivel - a nemzetközi piacokhoz hasonlóan - a magyar parketten is az amerikai irányadó kamatról szóló kedd esti döntést és az azt kísérő kommentárokat várták a befektetők.
A kivárás jellemezte a keddi kereskedést is, amelynek végén a gazdasági növekedés lassulásával kapcsolatos negatív nemzetközi hangulattal párhuzamosan gyengült a BUX index. A keddi több mint 2 százalékos esést a Mol és az OTP vezette, utóbbi árfolyamában erős korrekció volt, külföldi eladói nyomással. A bankpapír árfolyama 180 forinttal, 3,41 százalékkal 5.100 forintra esett.
A hét közepére határozottan elromlott a hangulat a piacokon, mivel a Fed nem határozott el komolyabb gazdaságélénkítő lépéseket annak ellenére, hogy nézete szerint az amerikai gazdaság a vártnál szerényebben bővül. A pesszimista hangulat közepette szerdán ismét esett a BUX, ám még így is felülteljesítő volt a nemzetközi piacokhoz képest.
Csütörtökön közölte második negyedéves eredményit az OTP Bankcsoport, amely 27,4 milliárd forint, az első félévében pedig 69,75 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el, ez 35, illetve 17 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól, és kevesebb az elemzői várakozásoknál is. A nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült konszolidált gyorsjelentés szerint a csoport működési eredménye a második negyedévben 43 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a féléves pedig 18 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, 150 milliárd, illetve 259 milliárd forint volt. A vártnál rosszabb jelentésére csak szolidan esett a bankpapír árfolyama, sőt pénteken a csökkenő piacon is drágulni tudott egy keveset.
A hétközben érkező makroadatok sem adtak sok okot az optimizmusra. Kínában bár nőtt a külkereskedelmi többlet, a gyengébb import a belső fogyasztás visszaesésére engedett következtetni, ráadásul az ipari megrendelésekben is váratlan visszaesés mutatkozott. Kedvező kivételt jelentettek a német külkereskedelmi és GDP adatok, valamint az euróövezeti GDP bővüléséről szóló hírek. A hét utolsó kereskedési napján ugyanakkor még ezek a hírek sem tudták átlendíteni a piacokat a negatív hangulaton, inkább iránykeresés volt jellemző a piacokon, és még nem dőlt el, hogy merre megy tovább.
A BÉT 81,62 milliárd forintos heti forgalmának 77,1 százalékát az OTP részvények adásvétele tette ki. A Mol 10,58 százalékkal, a Magyar Telekom 2,61 százalékkal, a Richter pedig 6,63 százalékkal részesedett.
A vezető részvények mindegyike gyengült az elmúlt héten. Az OTP árfolyama 6,08 százalékkal 4.957 forintra, a Mol 2,66 százalékkal 20.100 forintra gyengült. A Magyar Telekom részvények ára 1,34 százalékkal 665 forintra csökkent. A nagyobbik gyógyszergyár, a Richter ára 3,44 százalékos gyengüléssel 44.900 forinton, a kisebbik, az Egis árfolyama 4,76 százalékkal 20.000 forintra esett.
MTI/MFOR