Ahogy az augusztus 2. határidőhöz közeledve egyre kevesebb idő marad, úgy csökken a befektetők türelme is. Egyre többen szállnak ki emiatt a részvényekből, magyarázta a helyzetet több elemző. Mint ismert, továbbra sincs megállapodás az amerikai adósságplafon felemeléséről. Sőt úgy tűnik, a politikusok álláspontja egyelőre nem is közeledett az elmúlt két napban. Nem véletlen, hogy a hitelminősítők egyre komolyabb meggyőződéssel állítják, hogy néhány napon belül elveszít (a legjobb adósnak járó AAA jelölésből) egy A betűt Amerika. Jelenleg a republikánusok által az adósságplafon emelésének megszavazásáért cserében kért költségvetési kiadáscsökkentés kapcsán egy 851 milliárdos ajánlat áll szemben egy 2200-assal. A jelek szerint, ha a helyzet az utolsó pillanatban meg is oldódik, a befektetők a következő időszakban is heves piaci mozgásokkal számolnak, erre utal legalábbis, hogy az ezt tükröző VIX index (illetve az ezt leképző értékpapír) jelentősen emelkedett, a tegnapi 13 százalék után ma újabb 20 százalékkal.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a kereskedés előtt újabb negatív makrogazdasági hír látott napvilágot. Júniusban csökkent az amerikai tartós iparcikkek rendelésállománya a szakértők által várt növekedés helyett.
A Dow így egy százalék körüli mínuszban kezdett, a veszteséget azonban a nap közepén sikerült lefaragni, hogy aztán a nap végén ismét zuhanásba váltson a mutató. Ráadásul a 30 részvényt leképző index úszta meg a legkisebb veszteséggel, hiszen a DJIA indexe 198,75 ponttal, azaz 1,59 százalékkal 12302,55 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató 27,05 ponttal, vagyis 2,03 százalékkal 1304,89 pontra esett. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 75,17 ponttal, azaz 2,65 százalékkal csökkent és 2764,79 ponton zárt.
Az egyedi részvények közül a Catepillar folytatta a lejtmenetet, ma újabb 3 százalékkal gyengült. A vártnál gyengébb negyedéves számokat publikáló Amazon is az indexeket alulmúlók táborát erősítette, hiszen 4 százalékkal zuhant.
mfor.hu