Az utóbbi hetekben sokan részben azzal magyarázták a DAX alulteljesítését az amerikai piacokkal szemben, hogy a dollár folyamatosan gyengült. Ez a tendencia ma hirtelen és nagy lendülettel megtört, ami Balásy Zsolt, a Concorde elemzője szerint valamelyest ellensúlyozhatja a jelenlegi, jelzáloghitelekkel kapcsolatos félelmeket, és közvetve a magyar piacra is pozitív hatással lehet.
A dollár június közepe óta 1,33-ról 1,38-ig gyengült az euróval szemben, ami Balásy Zsolt, a Concorde elemzője szerint a nagy exporthányaddal rendelkező német vállalatok eredményére igen depresszív hatással van. Azonban az utóbbi egy hónap gyengülő trendje ma hirtelen és nagy lendülettel megtört, mégpedig a Concorde munkatársa szerint a hosszútávú dollárindex chart alapján éppen arról a szintről, ahonnan annak fennállása óta (1971) minden dollárgyengülés megfordult eddig.
Balásy Zsolt véleménye szerint ez a fordulat valószínűleg csak technikai okokkal magyarázható, azonban az amerikai 10 éves hozam június óta tartó folyamatos csökkenésével összevetve arra lehet következtetni, hogy talán most már elérkezik az a pont, ahol az olcsó dollár mellett vásárolt - még mindig magas - kockázatmentes hozam már elég vonzóvá vált ahhoz, hogy a tőke elkezdjen visszaáramlani az amúgy is biztonságosabbnak számító amerikai eszközökbe.
"A hirtelen dollárerősödés könnyen lehet egy olyan tényező, amely a jelenlegi amerikai másodlagos jelzáloghitel-félelmek által megrontott hangulatot egy kicsit helyre teszi" – mondta a Concorde elemzője. Mindenesetre a DAX nap közben már határozott emelkedésnek is indult vélhetően éppen a dollár erősödésének hatására, de enyhül a nyomás a magyar piacon is.