2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2008-as válságot is megjósoló közgazdász olajügyben is megszólalt.

Nouriel Roubini szerint bár az alacsony olajár valamennyi olajexportőr országot nyomás alatt tart és közülük is Szaúdi-Arábia szenvedi el a legnagyobb GDP veszteséget, az országnak középtávon mégis előnyös lehet, ha nem csökkenti kitermelését. A Dr. Balsorsnak is nevezett közgazdász erről egy keddi konferencián beszélt – írja a Fortune.

Szaúd-Arábia ezzel lényegében felfalja azokat a vetélytársait, akik nem rendelkeznek akkora tartalékokkal, ilyen például Oroszország és Venezuela. Ha pedig növelik kitermelésüket, azzal másokat is kapacitásbővítésre kényszerítenek, olyanokat, akiknek ez súlyos terheket jelent. Roubini szerint ha Szaúd-Arábia kibírja az 1-1,5 éves szűkös időszakot, akkor a végén magasabb árakkal és nagyobb piaci részesedéssel folytathatja az energiapiacon.

Ezt az elméletet nem csak Roubini osztja, korábban a szaúdi király unokaöccsének, Al-Valíd bin Talál bin Abdel-Azíz al-Szaúdnak, - aki nem mellesleg az ország legnagyobb vállalatának, a Kingdom Holding Companynak a vezetője – is magyarázkodnia kellett. Ő badarságnak minősítette, hogy az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia titokban megállapodott az alacsony árak fenntartásában, hogy így gyakoroljon nyomást Oroszországra az ukrán válság miatt. Rámutatott, hogy az olajárak esése egyaránt sújtja Oroszországot és Szaúd-Arábiát, de nagy tartalékai miatt Szaúd-Arábián nem látszanak ennek jelei. "Nincs semmiféle politikai összeesküvés Oroszország ellen. Mert ha ezt tennénk, azzal lábon lőnénk magunkat".

A herceg, akinek vagyonát a Forbes magazin 19,6 milliárd dollárra (4,4 ezer milliárd forintra) becsüli, és ezzel ő lehet a világ 26. leggazdagabb embere, úgy gondolja, hogy az olajárak soha többé nem kerülnek 100 dollár fölé. Megítélése szerint az áresésben egyaránt szerepet játszott a túlkínálat és az olaj iránti gyenge kereslet, és amennyiben ez a helyzet nem változik, az árak további csökkenése várható. Ugyanakkor ha a kínálat csökkenni fog, a kereslet pedig kissé emelkedik, az árak felfelé indulnak.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!