4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vezető amerikai részvényindexek a héten is folytatták rendkívül volatilis kereskedésüket. Már hat hete ellentétes heti zárások követik egymást. Most éppen a pluszon volt a sor, de az S&P 500-as továbbra sem tudta leküzdeni 50 hetes mozgóátlagát, írják a Raiffeisen elemzői heti összefoglalójukban. Ráadásul a jövő héten lesz a félév vége az opciók szempontjából, ahol történelmileg még erősebb a volatilitás.

Talán még az életben nem volt ilyen drámai az ingadozás a részvénypiacokon. A Dow Ipari Átlagindexben az elmúlt egy hónapban az idő több mint 80%-ában volt napon belül több mint 200 pontos elmozdulás. Ennek is köszönhető, hogy a hangulatindikátorok csak csekély mértékben változtak. Többségükben enyhén csökkent az emelkedésre fogadók száma, viszont a pesszimisták száma már három hete viszonylag magas. Legutoljára tavaly októberben volt ennél huzamosabb ideig (8 hét) ilyen magas szinten az esésre fogadók aránya. A biztonság keresése megmutatkozik a magas hozamú (és kockázatú) kötvényalapok pénzkiáramlásán is. Ezen idő alatt 4,6 milliárd dollár ömlött ki, ami az eszközérték 5%-a. A pénzpiaci alapokból 13%-nyi vagyon vándorolt ki év eleje óta. A pénz jelentős része az általános kötvényalapokba – 4,25 milliárd dollár beáramlás a héten – vándorolt.

A piac 20-as rátájával az elmúlt hetek esései ellenére még mindig 20%-kal található a hosszú távú Shiller P/E ráta felett. A piac korántsem mondható olcsónak.

Merre tovább?

Bizonyos szempontból ugyanott tartunk, mint egy héttel ezelőtt, a vezető piacok nagyjából ugyanazokon a szinteken vannak. Igazán jelentős hír nem várható a jövő héten a pénzügyi naptár szerint. A fő kérdés, hogy önmagában a rossz hírek elmaradása - ha valóban így történik - elegendő lesz-e arra, hogy némi erőt mutasson a piac, és többedik nekifutásra kitörjön felfelé a veszélyzónából, amely a korábbi lokális mélypontokon való átesés rémével fenyeget.

Technikailag szemüvegen keresztül érdemi fordulatra utaló jelek nincsenek még, amelyről csak abban az esetben beszélhetnénk, ha azokon a szinteken át tudná küzdeni magát a piac (1090-1110), ahonnan a múlt héten erőteljesen lefordult. Amennyiben ez nem sikerül pár napon belül, várhatóan ismét lefordul és még tovább nő az esélye a korábbi mélypontok elesésének.

A hazai piacra alapvetően nyugtatólag hatott a kormány által bemutatott akcióterv, mellyel párhuzamosan azt is megerősítették, hogy tartani kívánják mind az idei mind pedig a jövő évi hiánycélt. Ennek megfelelően láthatóan csökkentek a hazai gazdaság egészével kapcsolatos, a szerencsétlen kommunikációnak köszönhetően némileg eltúlzott aggodalmak. Ezt leginkább a forint mozgásán lehetett tetten érni.

Ez a pozitív korrekció azonban nem gyűrűzhetett át jelentős mértékben a részvénypiacra, miután a vezető OTP számára fentiekkel párhuzamosan igen kedvezőtlen hírek érkeztek. A kormányzat ugyanis az adócsökkentés miatt kieső bevételeket igen jelentős részben a pénzügyi szektor tervezett extra adójával kívánja finanszírozni. Az eredeti terveknél (13mrd) 187 mrd-dal több, 200mrd-os befizetést várnak, amely mind a szektor eredménytermelő képességét, mind pedig a banki eszközökhöz mért arányát nézve igen jelentős, akár más országokkal összehasonlítva is. A Raiffeisen számításai szerint az OTP-nél nagyjából 40 mrd Ft/év körüli extra kiadás keletkezhet a következő három évben, amennyi időre elvileg érvényben lesz az intézkedés. Ennek megfelelően a 2010-12-es évek egy részvényre jutó eredménye rendre nagyságrendileg 147 forinttal lehet kevesebb az eredeti számításokhoz képest.

Amennyiben a kinti piacokon a kedvezőtlenebb forgatókönyv érvényesülne, a hazai piac újabb jelentős esést szenvedne el. Az OTP-ben adott a tér 4400-ig, a Mol-ban pedig a 17000-es támaszok elesése újabb jelentős teret nyitna. Sőt, nagy valószínűséggel az MTelekomban is elesne a 650-es támasz, mely minimum 625-ös szintekig vihetné le.

Amennyiben a pozitív szcenárió valósulna meg kint az OTP 5250-5300 környékéig juthat, a Mol 18500-19000-ig menetelhet, míg a Magyar Telekom 675 fölé küzdhetné vissza magát. Elvileg, ugyanakkor ebben az esetben sem ajánlják azt a Raiffeisen szakemberei, hogy a hazai piacon keresztül próbáljunk meg bármely pozitív hangulatot megfogni, miután várhatóan a közeljövőben még alulteljesítő lesz a piac.

Továbbra is külön úton jár a Richter köszönhetően a pozitív céghíreknek és egyébként is defenzív profiljának. Továbbra is megvan az esélye, hogy érdemben kitörjön 45000 fölé, mely megnyitná a teret az 50000-es szintek felé. A következő napokban meg kéne indulnia, hogy erre legyen esélye.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!