3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ingatlanpiaci változások mértékét és irányát jelző Ecostat Ingatlan Barométer indexe 2010 első fél évében 5 százalékponttal, 42 százalékra nőtt a 2009. második fél évi 37 százalékról, ez alapján továbbra sem várható jelentős változás a piacon.

Előrejelzésük szerint továbbra is a stagnálás jellemzi majd az ingatlanfejlesztéseket és az ingatlanforgalmazást.

A vevőoldalon mutatkozó kereslethiány a továbbiakban is gátat szab a lakás és egyéb ingatlanok jelentős számú vásárlásának, az ingatlanpiac gyors élénkülésének, érdemi ingatlanpiaci fellendüléssel csak a fizetőképes kereslet növekedése és a lakás hitelezés újbóli beindítása esetén lehet számolni.

Az Ecostat tájékoztatása szerint 2010. első fél évében minden ingatlanpiaci szereplő növekedést prognosztizált, legoptimistábbak jelenleg a vállalatok, amelyek 5,7 százalékpontos emelkedéssel 37,3 százalékos ingatlan-konjunktúra értéket értek el.

Az ingatlan-beruházók konjunktúra-indexe 2010. első fél évében 29,7 százalék, 5,1 százalékponttal haladja meg a 2009. év második fél évben mért indexet.

Az ingatlan-forgalmazó vállalatok konjunktúra-indexe 2010. első félévében 4,3 százalékponttal növekedett a 2009. év második félévében mért értékhez viszonyítva. Ez azt jelenti, hogy feltehetően már nem akarnak sokkal többen megszabadulni ingatlanjaiktól, mint ahányan venni akarnának - közölte az Ecostat.

A lakosság ingatlanfejlesztését és vásárlását mérő konjunktúra-index 2009. második félévében 41,6, 2010. első hat hónapjában 45,7 százalék. Az Ecostat szerint ez a 4,1 százalékpontos emelkedés leginkább azt tükrözi, hogy további visszaesést már nem vár a lakosság, stagnálást valószínűsít az ingatlanpiacon az elkövetkező félévben.

Az önkormányzatok ingatlan-fejlesztési indexe a 2009. év végén 51,1 százalék volt, 2010. első félévében 56,5 százalékot mért a kutatóintézet, amely 5,3 százalékponttal ugyan magasabb, mint fél éve volt, de így is csak azt prognosztizálja az Ecostat, hogy jelentős ingatlan-fejlesztésekre és beruházásokra továbbra sem lesznek képesek a hatóságok.

A vállalkozások ingatlanfejlesztési indexei viszonylag alacsonyak, általában 28-40 százalék között változnak. 2009. második félévében 31,6 százalék, 2010. első félévében 37,3 százalék volt az index értéke, amely 5,7 százalékpontos emelkedés. A viszonylag magas növekedés nem a vállalkozások ingatlanfejlesztési szándékát mutatja, csak azt jelzi, hogy jelentős visszaesést a vállalatok már nem várnak az ingatlanpiacon.

Az ingatlanpiac szereplői a 2010. évre az Ecostat által előre jelzett 4,8 százalékos inflációnál alacsonyabb árváltozást prognosztizálnak. Legmagasabb 3,7 százalékos árnövekedést az építőanyag-áraknál várnak.

A kínálati árakkal kapcsolatos várakozások többnyire az árak csökkenésére vagy stabilitására utalnak. A vizsgált ingatlantípusok közül legnagyobb arányban a használt ipari építmények és használt logisztikai ingatlanok esetében számítanak a megkérdezett szakértők a kínálati ár jelentős mérséklődésére.

A bérleti díjak jövőbeni változását tekintve a vizsgált ingatlantípusok többségénél jellemzően stagnálást vélelmeznek a szakértők.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!