16 489 ponton fejezte be a hétfői kereskedést a BUX index, ez 1,75 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki záróértéknél. A forgalom kimagasló volt, több mint 45 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között, de ebből 36 milliárdot az ÁKK generált különböző átkötésekkel a nyugdíjpénztári vagyonon keresztül.
A vezető részvények kivétel nélkül veszítettek értékükből, a nap vesztese az OTP és a Mol lettek. A bankpapírok 1,74 százalékkal lettek olcsóbbak, így már csak 3170 forintba kerültek. Eközben a Mol szintén 1,8 százalékos esés után 15 810 forinton zárt, míg a Magyar Telekom 508 forintos jegyzése 2,31 százalékkal volt alacsonyabb a péntekinél. A kisebb papírok közül a Rábához kapcsolódott a nap híre: a magyar állam az MNV-n keresztül nyilvános vételi ajánlatot tett a cég részvényeire. A befektetők ezt az információt nem tudták beárazni, mivel a Rába-papírokkal ma sem lehetett kereskedni.
Gyengüléssel zártak a gyógyszergyártók is a piacon: a Richter 35 000 forintos szintje 1,16 százalékkal maradt el a péntekitől, míg az Egis 2,47 százalékos visszaesés után 17 360 forinton zárta a hét első napját.
A forint is gyengült a rossz hangulatban, hiába alakulhat meg az átmeneti koalíciós kormány Görögországban. Az euró délutáni 306,72 forintba került, ami egy hajszállal magasabb volt a pénteki szintnél. A dollárral szemben 222,85-ig gyengült a forint, viszont a svájci frank 247,74-es árfolyama alacsonyabb volt, mint a hétvége előtt.
A vezető nemzetközi részvénypiacokon is pesszimista hangulat uralkodott, ugyanis a görög válság megoldása után ismét Olaszország került a befektetők célkeresztjébe. A londoni tőzsde FTSE indexe nem sokkal a zárás előtt 0,25 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 0,6 százalékos mínuszban volt. Régiónkban a varsói WIG 20 1,34 százalékot javítani tudott délutánra. A Wall Streeten is lefelé nyitottak a vezető indexek, az első pár óra után a Dow 0,28 százalékos mínuszban volt, a S&P pedig 0,38 százalékkal állt pénteki szintje alatt.
mfor.hu