A várttal ellentétben nem süllyedt recesszióba az amerikai gazdaság az első negyedévben, a növekedés egy százalékos volt. Emellett ma a vártnál rosszabb munkanélküliségi adatok és a jósoltnál jóval kedvezőbb személyes fogyasztás statisztikák jelentek meg a tengerentúlon.
Az első becslés még 0,6 százalékos növekedést prognosztizált az első negyedévre az amerikai gazdaságban, aztán múlt hónapban a felülvizsgálat után már 0,9 százalékos adatot közöltek. Ezt most tovább javították 1 százalékra. Mindez azt jelenti, hogy a pesszimista jóslatokkal ellentétben mégsem süllyedt recesszióba a világ legnagyobb gazdasága. Rossz hír lehet a fanyalgóknak, hogy a jelek szerint a Fed agresszív kamatcsökkentési politikája meghozta eredményét. Mostmár csak az inflációval kéne valahogy megbírkózni.
Szintén ma közölték a GDP-árindex első negyedéves alakulását, mely az infláció egyik fontos indikátora. A GDP-árindex azokat a termékeket és szolgáltatásokat tartalmazza, melyeket egy átlag amerikai várásol, ezek árának változását vizsgálja. A tavalyi negyedik negyedévben 3,7 százalékos volt a drágulás, most 3,6 százalékos adatot közöltek az idei év első három hónapját illetően.
A személyes fogyasztás viszont úgy tűnik, hogy megugrott az első negyedévben: a tavalyi év végének 2,3 százalékos emelkedése után most 3,6 százalékkal emelkedett a személyes fogyasztás mértéke szemben a várt 2,1 százalékos bővüléssel. Mindez azért fontos, mert az amerikai gazdaság több mint kétharmadát a belső fogyasztás adja, azaz a személyes fogyasztás emelkedése általában együtt jár a gazdasági növekedéssel.
A múlt heti munkanélküliségi adat gyengébb lett a vártnál: a beszámolók szerint 384 ezer új álláskeresőt regisztráltak szemben a várt 375 ezres számmal.
Ma délután magyar idő szerint négy órakor közlik a folyamatban lévő lakárértékesítések számát a tengerentúlon, holnap pedig tovább folytatódik az adatdömping.