3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Reggel még több mint 1 százalékos eséssel nyitott a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, délelőttre azonban már csak kicsivel állt szerdai értéke alatt a mutató. A vezető részvények vegyesen szerepelnek egyelőre, főleg a Mol erősödése húzza felfelé a tőzsdét. A forint reggel tovább gyengült, már több mint 270 forintot kell adni egy euróért.

A szerdai pesszimista hangulat folytatására lehetett számítani csütörtökön is a nyitás előtt, azonban a negatív kezdés után felfelé indultak a részvényárfolyamok. Főleg a Mol javított sokat, az olajcég papírjai délelőtt már 2,2 százalékos pluszban voltak szerdához képest. A nap második felében a Bank of England kamatdöntő ülést tart, de annak eredménye inkább csak a devizapiacra lehet hatással.

Délelőttre 12 972 pontig emelkedett a BUX index értéke, ez 0,04 százalékkal volt alacsonyabb, mint a szerdai záráskor. A forgalom átlagosnak volt mondható a kereskedés első néhány órájában, közel 5 milliárd forint értékben cseréltek gazdát részvények.

A vezető papírok közül a Mol volt a nap nyertese délelőttig, az olajvállalat részvényeiért 10 705 forintot kellett adni, ami 1,47 százalékkal volt magasabb a szerdai záróárfolyamnál. Kismértékben gyengült viszont az OTP, mely 0,59 százalékos esés után 3022 forinton állt a nap első felében. Több mint 1 százalékot veszített értékéből a Magyar Telekom, így a távközlési papírok már csak 546 forintot értek.

Felemás kezdést produkáltak a gyógyszergyártók a tőzsdén, hiszen az Egis erősödni tudott, az elmúlt napok nyertese, a Richter viszont 0,49 százalékos esés után 30 700 forintot ért.

A forint folytatta szerda délután kezdett gyengülését, reggel már 271-ig emelkedett az euró árfolyama a devizapiacon. Ennek oka elsősorban az, hogy a nemzetközi piacokon sorra jelennek meg a rossz hírek, ezért jelentősen visszaesett a befektetők kockázatvállalási hajlandósága az utóbbi időben. Csütörtök délelőtt 270,93-nál állt a forint az euróval szemben, míg a dollárért 198,84 forintot kértek az eladók.

Szerdán az sem mentette meg a piacokat az eséstől, hogy az olaj világpiaci ára 12 százalékkal csökkent, így ismét 43 dollár alatt volt egy hordó nyersolaj ára. Ennek az oka, hogy a várt 1,5 millió hordó helyett 6,7 millió hordós készleteket halmozott fel az Egyesült Államok, ami a kereslet további csökkenésére utal. Ráadásul a gyenge munkaerőpiaci statisztikák arra utalnak, hogy a jövőben sem fog számottevően emelkedni a kereslet az olaj iránt.


A nap második felében igazán jelentős makroadat nem jelenik meg, a piac azonban kiemeltek figyel a Bank of England délutáni kamatdöntésére. Az elemzők arra számítanak, hogy a szigetország jegybankja újabb 50 bázisponttal mérsékli majd a kamatszintet, így az ülés után 1,5 százalék lehet az irányadó ráta.

A nemzetközi piacokon a vezető részvényindexek még mínuszban voltak csütörtök délelőtt, de lassan kapaszkodtak felfelé a negatív nyitás után. Európában a londoni tőzsde FTSE indexe 0,28 százalékkal állt szerdai értéke alatt délelőtt, míg a frankfurti DAX 0,78 százalékot bukott néhány óra alatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!