Egy évvel ezelőtt 570 dollárt ért egy Bitcoin, hétfőn pedig 4000 dollár feletti összeget fizettek egy egységért. A forgalomban lévő összes Bitcoin értéke így 70 milliárd dollárt tesz ki immár. Érdekesség, hogy a "komoly" befektetők körében a kriptovaluta nagyon sokáig élcelődések tárgyát képezte, egy olyan terméknek tartották sokan, amivel néhány lelkes informatikus eljátszik, majd eltűnik a feledés homályába. A Bitcoin azonban egyelőre jócskán rácáfol a kétkedőkre, hiszen nem csak, hogy egyre ismertebb és elfogadottabb lesz, de az értéke is jelentősen nőtt.
A tavaly nyári időszak után az idei nyár elejéig gyakorlatilag említésre méltó korrekció nélkül emelkedett a Bitcoin árfolyama, az utóbbi két hónapban viszont úgy tűnt, hogy 3500 dollár környékére beragad. Az árfolyam kilengése ugyan jelentős volt, hiszen volt olyan nap, amikor 10 százalék feletti mozgást is produkált a piaci értéke. Az elmúlt napokban viszont ismét nyugodtabb és optimistább lett a kriptoeszköz körül a hangulat, így újabb menetelésbe kezdett.
Az erősödő piaci trendben egyes elemzők szerint az Észak-Koreával kapcsolatos feszültségek játszhattak szerepet. A kedélyek csillapodása persze rövid távon visszavetheti a Bitcoin árfolyamát, ugyanakkor az újabb lélektani szint megugrását követően a szakértők további emelkedéssel számolnak. A marketwatch.com-nak nyilatkozó Ronnie Moas független elemző, aki korábban az év végéig 5000 dolláros árfolyamot várt, immár 7500 dolláros év végi árfolyammal számol. A szakértő közzétett egy hosszútávú, 10 éves előrejelzést is, amely szerint 50 ezer dollárt ér majd 2027-ben egy Bitcoin. Amennyiben valóban bejönne a tízszeres ár, az éves hozamban közel 30 százalékot jelentene.
Az optimizmusát azzal támasztja egyébként alá, hogy a Bitcoin esetében már látható, hogy egyre nagyobb tömegek érdeklődnek utána, és szeretnék használni. Ugyanakkor a növekedés még mindig nem jutott a robbanásszerű, exponenciális szakaszba. Véleménye szerint, ha ez bekövetkezik, akkor fog nagyon durván megugrani az árfolyam.
Ronnie Moas azzal számol, hogy a mostani 10 millió Bitcoin felhasználóval szemben két éven belül ez a szám 50-100 millió között lesz. A piaci penetráció jelenleg mindössze 0,15 százalékot tesz ki, mondta az elemző, aki szerint a 2-3 százalékos szint még nem extrém magas. Ugyanakkor ezt elérve óriási árfolyamnövekedésnek lennénk tanúi.
A titkosítás, ami az előnye a fizetőeszköznek, egyben a kritikák egyik alapját jelenti, hiszen több esetben ilyen eszközt használnak illegális tevékenységek finanszírozásához. A minap például azért került reflektorfénybe a Bitcoin, mert ebben követeltek 6 millió dollárnak megfelelő összeget hackerek az HBO médiavállalattól. Az internetes bűnözők megszerezték a csatorna művészeinek és dolgozóinak személyes adatait (egyebek mellett a Trónok harcában dolgozó színészek telefonszámait), továbbá készülő produkciók forgatókönyvét, de céges levelek is a birtokukba jutottak. A szakértők egy része úgy véli, hogy ezek az esetek ugyan jelzik, hogy a Bitcoin megbízható fizetőeszköz, ha még hackerek is preferálják, ugyanakkor alapot is adhatnak a kormányzati szerveknek, hogy akadályozzák a kriptovaluta terjedését.
mfor.hu