A FED múlt heti ülését követően - amelynek során romló gazdasági kilátásokról számoltak be az amerikai jegybankárok - felerősödő pesszimizmus ellenére a forint jól tartotta magát, és csak kis mértékben gyengült az euróval szemben. A hazai állampapírok iránti kereslet is jónak bizonyult, az ÁKK a tervezett mennyiségen felül is tudott forrást bevonni. A hét elején javuló kockázati környezetben aztán ismét erősödének indult a hazai fizetőeszköz, és megközelítette a július közepi lokális csúcsát (276,7) az euróval szemben. A hazai makrojelentések nem voltak hatással az árfolyamra: a KSH gyorsbecslése szerint az idei második negyedévben stagnált a magyar gazdaság, az előző év azonos időszakához képest pedig szerény, 1 százalékos növekményben volt. A fogyasztói infláció júliusban a várakozásunknál magasabb, 4 százalékos drágulásról számolt be, azt követően, hogy a tavalyi ÁFA emelés hatása kiesett a bázisból.
A magasabb árakért az élelmiszerek drágulása felelős, és ez a tényező az előttünk álló hónapokra nézve is kockázatot jelent a gyenge mezőgazdasági teljesítmény miatt. Az év végéhez közeledve ezért várakozásunk szerint ismét felfelé veszi az irányt a fogyasztói árindex, decemberre 4,5 százalékig gyorsulhat a drágulás üteme, a jövő év második felében viszont elképzelhetőnek tartjuk, hogy teljesüljön az MNB 3 százalékos inflációs célkitűzése.
Az MNB jövő hétfőn esedékes kamatdöntő ülésén a Raiffeisen szakemberei nem számítanak változtatásra, a jegybank inflációs jelentése pedig várhatóan magasabb drágulási ütemmel kalkulál majd az idei évre vonatkozóan. A forint esetében további érdemi erősödést a Raiffeisen elemzői nem várnak. A hazai kockázatok miatt inkább időszerűnek tartanák a forint ismételt gyengülését és a 280 feletti árfolyamtartomány visszatérését, amit a romló nemzetközi makroadatok miatt pesszimizmusba forduló befektetői hangulat is támogathat az előttünk álló időszakban.
Az amerikai FED jegybankárainak pesszimista várakozása nyomán kiújuló kockázatkerülés a svájci frank markáns erősödésében is megmutatkozott az euróval szemben. Az alpesi valuta közel 4 százalékos erősödést mutatott fel néhány nap leforgása alatt. A globális gazdaság lassulása már a második negyedév makrojelentésein is látszik, az előttünk álló hónapokban pedig tovább hanyatló növekedésre számítanak az elemzők. Ennek megfelelően a kockázatkerülés ismét előtérbe kerülhet, kedvezve a menedék-valuta szerepben lévő svájci franknak is. A svájci gazdaság ugyanakkor kivételt képez a fejlett gazdaságok körében, miután jelentős gazdasági növekedést mutatott fel az első és a második negyedévben is.
A Raiffeisen várakozásai szerint a gazdasági aktivitás élénkülésére való tekintettel a Svájci Jegybank már az idei év decemberében a kamatemelés eszközéhez nyúl, ami tovább erősítheti a frankot. Éppen ezért az 1,4-hez közeli EUR/CHF szintek elérése esetén a svájci frank vételét javasolják az euróval szemben, mivel az év végéig 1,3-ig csökkenő árfolyamra számítanak az elemzők.