Az elmúlt napok kereskedése során tapasztalt euró erősödés részben annak a ténynek köszönhető, hogy a hónap végén esedékes EU/IMF mentőhitelek újabb részlete zöld lámpát kapott, miután a görög kormány a múlt héten újabb megszorító intézkedéseket helyezett kilátásba. A trojka (EKB, EU és IMF) pénteki nyilatkozatában kifejtette, hogy a görög kormány további intézkedések mellett kötelezte el magát, mellyel az ország elérheti a korábban meghatározott középtávú költségvetési célokat. A nyilatkozat szerint a görög miniszterelnök Papandreou belátta az újabb fiskális beavatkozás szükségességét, beleértve az állami foglalkoztatás drasztikus megnyirbálását, egyes állami szervek átstrukturálását vagy bezárását, a meglévő jogosultságok racionalizálását, az adómentességben részesülők körének csökkentését és a vagyonadó megemelését. Papandreou ezen felül (úgy tűnik), hogy beleegyezett egy független privatizációs ügynökség felállításába, azzal a céllal, hogy 2015-ig megvalósuljon az állami tulajdon 50 milliárd eurós értékesítése.
Miután az EU látszólag kellően megnyugtatta az IMF-et, hogy a következő 12 hónapban biztosítva van a görögök fizetőképessége, az utóbbi hajlandó volt hozzájárulni a következő részlet folyósításához; továbbá miután a görög kormány további megszorítási és privatizációs intézkedések mellett döntött és Németország is némileg visszavett abból az elképzeléséből, hogy rövidtávon a magánszektor is viselje a terheket, így némileg megnyugodtak az azonnali görög csőd és/vagy átütemezéssel kapcsolatos kedélyek. Ez az optimizmus azonban könnyen és igen hamar kiábrándulásba csaphat át.
Először is, bár a görög adófizetők látszólag megértették a megszorítások szükségességét, azonban a jelenlegi kormány népszerűsége így is folyamatosan csökken. Egy kormányellenes csoportosulás közben egyre nagyobb bázist tudhat maga mögött, elsősorban Athénban, a szakszervezetek pedig általános sztrájkot hirdettek június 15-ére. Papandreou saját Pasok pártján belül is ellenállásba ütközött; az elnök a lázadó tagokat a következő napokban akarja jobb belátásra bírni, hogy támogatást szerezzen azokhoz intézkedésekhez, melyeket a múlt héten egyeztettek az ország hitelezőivel. Amennyiben még inkább instabillá válna a görög politika, úgy ez lényegesen aláásná az ország kötelezettségvállalási képességét, melyről még a múlt héten biztosították a trojkát.
Másodsorban semmi sem garantálja, hogy az összes EU-tag vígan és dalolva írja majd alá a görögökkel való legújabb megegyezést. Finnországban még mindig nem született megegyezés az új kormány felállításáról, azok után, hogy az EU ellenes Igazi Finnek Pártja nyerte hetekkel ezelőtt a választásokat. A német és a holland lakosságnál közben már majdnem betelt a pohár, ami a további mentőhitelek folyósítását illeti a fiskálisan fegyelmezetlen országokba.
Mindent összevetve úgy tűnik, hogy a görög adósságválság rövidtávon tovább fog súlyosbodni. Görögország egyszerűen túl messze ment, hogy elkerülje a csődöt, továbbá kellő politikai akarattal és megfelelő háttérszervezettel sem rendelkezik, hogy végrehajtsa az egyre ingerültebb hitelezők követeléseit.
Forrás: FxPro
Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.