3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A horvát kormány szerint meg kell oldani a Mollal a problémákat, mivel Horvátország abban érdekelt, hogy az INA sikeresen működjön – írja a Jutarnji list keddi internetes oldala.

A lap szerint ez stratégiaváltás, mivel eddig erős politikai és üzleti szembenállás volt tapasztalható, amely káros volt a horvát olajipari cég tekintélyére és üzleti teljesítményére. "Az INA-nak mindenekelőtt egy egészséges és sikeres horvát vállalatnak kell lennie, amelyet végül is mindegy, hogy ki irányít" – nyilatkozta a Jutarnjinak egy kormányközeli forrás.

A lap szerint a horvát miniszterelnök kompromisszumot akar a Mol Nyrt.-vel, tekintet nélkül a Horvát Néppárt (HNS) ellenállására, amely a koalíciós kormányban az energetikáért felelős és az INA magyar társtulajdonosával a megbeszéléseket folytatja. Nem titok az sem, hogy a kormányban az INA-val kapcsolatos vélemények eltérőek. Zoran Milanovic a Mollal való tárgyalásokat eddig átengedte a gazdasági miniszternek és az általa megbízott embereknek, akik nem biztos, hogy felismerték Horvátország stratégiai érdekeit – jegyzi meg a lap, amely szerint az olajipari kérdésekben szerződtetett amerikai tanácsadó bevonása eddig nem hozott eredményt.

A lap úgy véli, Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter és emberei mintha tévelyegnének, ezért a horvát kormánynak nincs betekintése a munkájukba, ami nagyban befolyásolja a megoldás megtalálását. A napilap felveti, vajon Zoran Milanovic miért nem reagált eddig a Mol-INA problémára, majd hozzáteszi: a beavatkozás most politikai kockázattal járhat számára egy olyan környezetben, amelyben a magyarok a horvát olajipari vállalat bitorlóiként és "üzleti diktátorként" szerepelnek. Ebben a helyzetben a kompromisszumkeresés a gyengeség jeleként értelmezhető és nem a megegyezésre való törekvésként - írja a Jutarnji list.

Ugyanakkor a lap szerint gyors intézkedésre lenne szükség az INA érdekében, s nem hosszadalmas és kimerítő tárgyalásokra, illetve bírósági perekre. A lap információi szerint a horvát oldal az időhúzásra játszik, mert bízik abban, hogy jogerős bírósági ítélet születik a Sanader-ügyben, s bebizonyosodik, hogy a volt horvát miniszterelnök kenőpénzt fogadott el a Moltól.

A vád egyik pontja szerint Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök a Moltól 10 millió euró kenőpénzt kapott, hogy ennek fejében a magyar olajipari társaság irányítói jogokat szerezzen az INA-ban. A Mol Nyrt. számos alkalommal visszautasította a nem jogerős Sanader-ítéletben elhangzottakat, s közölte: soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, és nem adott pénzt azért, hogy megszerezze a horvát INA-ban az irányítási jogokat.

A horvát állam és a Mol Nyrt. tulajdonában lévő INA olajipari vállalat jövőjéről 2013 szeptemberében kezdődtek megbeszélések. A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, míg a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A Mol többször megerősítette, ha nem tud megállapodni a horvát kormánnyal az INA jövőjéről, a magyar cég kész az INA-részvények eladására is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!