3p

Közel 250 ponttal gyengült a Wall Streeten a Dow Jones index szerdán, mivel a gyorsjelentési szezon elején ismét felerősödtek a félelmek a pénzügyi szektorral kapcsolatban. Emellett a vártnál gyengébb kiskereskedelmi forgalom is a pesszimizmust erősítette, a számok azt támasztották alá, hogy decemberben is kevesebbet vásároltak az amerikaiak, mint az előző hónapban.

3 százalék körüli mértékben estek vissza a vezető amerikai részvényindexek a szerdai kereskedés végére, ugyanis megint felerősödtek a félelmek a pénzügyi cégekkel kapcsolatban, ahogy közeledik a gyorsjelentések időpontja. A kiskereskedelem vártnál nagyobb mértékű visszaesése is rossz hír volt, 1992 óta először fordult elő, hogy zsinórban hat hónapig csökkenjen a forgalom.

A Dow Jones ipari index 8200 ponton zárt szerdán, ez 2,94 százalékkal maradt el az előző napi értékétől. Ez az utóbbi másfél hónap legrosszabb záróértéke volt, legutóbb még december legelején volt ennél is lejjebb a Dow. A másik két vezető index több mint 3 százalékkal esett vissza: a Standard & Poor's 500 3,35 százalékos mínuszban zárt, a Nasdaq pedig 3,67 százalékot bukott keddhez képest.

Az év első kilenc kereskedési napján a Dow 6,57 százalékkal esett vissza, ez az index történetében a második leggyengébb évkezdés. Ennél rosszabb csak 1978-ban volt, akkor 6,67 százalékos volt a mínusz az év hasonló időszakában.

A vártnál gyengébb kiskereskedelmi adat mozgatta elsősorban lefelé a mutatókat. Szerdán közölték, hogy decemberben 2,7 százalékkal esett vissza novemberhez képest a forgalom, miközben az elemzők csak 1,2 százalékos csökkenésre számítottak. 17 éve nem volt példa arra, hogy egymást követő hat hónapban csökkenjen a kiskereskedelem forgalma, most ez is megtörtént.

A szakemberek szerint az emberek elsősorban a válság miatt vásárolnak kevesebbet, az elbocsátások is oda vezettek, hogy egyre kevesebbet költenek az amerikaiak. Ráadásul az utóbbi hónapokban egyre nehezebb lett hitelhez jutni, így akik eddig kölcsönből vásároltak, azok is visszafogták kiadásaikat.

A pénzügyi szektorral kapcsolatban ismét bizonytalanok lettek a befektetők, miután Európában a Deutsche Bank 4,8 milliárd eurós veszteségről számolt be a negyedik negyedévet illetően, a vártnál nagyobb veszteség pedig az egész szektorra hatással volt. A Citigroup-részvények több mint 23 százalékkal zuhantak azután, hogy a cég megegyezett a Morgan Stanleyvel, hogy egyesítik brókercégeiket. A Morgan Stanley 8,9 százalékot veszített értékéből szerdán, míg a JP Morgan 1,7 százalékkal lett olcsóbb a nap végére.

Az amerikai piacon továbbra is nagy a bizonytalanság a negyedik negyedéves eredmények előtt. A következő hetekben sorra jelennek meg a nagy vállalatok gyorsjelentései, melyek a várakozások szerint jórészt negatív hatással lehetnek a piacra.

Az olaj világpiaci ára 50 centtel esett vissza szerdán New Yorkban, a kereskedés végén 37,28 dollárt kellett fizetni egy hordó nyersolajért az árutőzsdén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!