A hét utolsó munkanapján ismét drágult az olaj azok után, hogy csütörtökön átlépte az árfolyam a 140 dolláros határt. A pénteki erősödést jórészt a dollár további gyengülése okozta, ez is azt támasztja alá, hogy az olajár elszabadulása mögött jórészt a dollár visszaesése áll.
Pénteken napközben 142,99 dollárig emelkedett az olaj ára, a végére 140,21 dollárig esett vissza, de ez is 57 centtel magasabb volt a csütörtöki értéknél. Csütörtökön több mint 5 dollárral emelkedett egy hordó olaj ára, így először lépte át napközben a 140 dolláros határt. Az újabb drágulás annak volt köszönhető, hogy péntek délután a dollár jelentősen gyengült az euróval szemben, ez pedig zöld utat adott az olajnak a további dráguláshoz.
A piaci szereplők most arra számítanak, hogy a Fed nem fogja emelni a kamatot a közeljövőben, pedig a magasabb kamat erősíthetné a dollárt. Így az amerikai fizetőeszköz vélhetően továbbra is gyenge marad, a befektetők pedig egyre nagyobb részben fognak a nyersanyagok - például az olaj - felé fordulni.
Az olajár újabb emelkedése a mélybe taszította a tőzsdéket is: a Dow Jones ipari index csütörtökön közel 360 pontot bukott, péntek délután pedig több mint 100 ponttal esett vissza.
Miután 140 dollár fölé emelkedett az olajár, az elemzők szerint csak idő kérdése, mikor éri el a 145 dollárt, sőt már a 150 dolláros szint is belátható közelségbe került. A szakemberek szerint több összetevőnek köszönhető, hogy az elmúlt egy évben több mint a duplájára emelkedett az olaj ára. Egyrészt megnőtt a kereslet, elsősorban Kína és India olajéhsége növekszik, másrészt a dollár folyamatos gyengülése is emeli az árfolyamot.