6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A negatív hírek háttérbe szorulásával jelentős mértékben erősödésnek indult és új csúcsra ment a világ vezető piacainak többsége az elmúlt héten. Aztán pénteken a görög finanszírozási problémák újra felütötték a fejüket.

Az elmúlt hét nem kedveskedett túl sok makrogazdasági hírrel, írják a Raiffeisen elemzői heti hírlevelükben. A figyelem középpontjában a FED Nyíltpiaci Bizottság ülése volt, melyen a monetáris kondíciókról szavaztak. Az alapkamat változatlan maradt, a kommentár pedig a piaci várakozásokhoz képest túl enyhe volt, túl "galamb". Az érdekesség inkább ezután következett, a piacon ugyanis felütötte a fejét egy pletyka, miszerint soron kívüli ülésen újra emelheti a diszkontrátát a FED. Bár tere van erre (a "normális" különbséghez képest 25 bázisponttal el van maradva még jelenleg a diszkontráta és az alapkamat differenciája), a Raiffeisen szerint jelenleg valószínűtlen egy soronkívüli lépés, főként, hogy a jegybankárok rendkívül körültekintően vonják ki különböző rendkívüli intézkedéseiket.

Az egyéb amerikai makrogazdasági hírek túl sok vihart nem kavartak a héten: az infláció egy hajszálnyit elmaradt a várakozásoktól, eközben az ipar nagyjából a vártnak megfelelően teljesített. Az árak februárban 2,1%-al voltak magasabbak, mint egy éve, az ipar sorozatban nyolcadik hónapja bővül (ezúttal 0,1%-al).

Az Atlanti-óceán itteni felén a hírek továbbra is inkább negatívak, miután az elvileg már megoldott görög történet újra zavarokat okozott. A görög kormányfő egy hetet adott az európai vezetők számára a segítségnyújtás feltételeinek kidolgozására, különben az IMF-hez fordulnak. Emellett a hét talán legfontosabb európai makrogazdasági adata, a ZEW nyolchavi mélypontjára csökkent, sulykolva a megakadt német kilábalást.
 
Újabb csúcsok jöhetnek?

Ebben a környezetben a vezető amerikai piacok mindegyike új csúcsot tudott elérni a héten, azonban háromheti emelkedés után a kimerülés jelei figyelhetőek már meg. Az új csúcsok ellenére a forgalom legjobb jóindulattal is közepesnek mondható és a korábbi vezető szektorok, mint a pénzügyi szektor egyre gyakrabban töltenek be másodhegedűs szerepet.

Pénteken négyszeres opciózárás gondoskodott az izgalmakról. A határidős index opciók kifutása után már a második negyedév veszi kezdetét, ahol a befektetők szinte tiszta lappal veselkedhetnek neki a piaci kihívásoknak. Gyakorta erre az időpontra időzítik meglévő stratégiájuk felülvizsgálatát és átsúlyozását az alapok. Igaz ugyan, hogy az alapok esetében rekord alacsony szintre esett a szabad készpénz állomány, de a független befektetőknek még maradt egy kis puskapora. Tipikusan ők azok, akik utoljára lépnek be az addigra már süllyedő hajóba. A március hónapot még bonyolultabbá teszi, hogy a legfrissebb Fed mérleg alapján láthattuk, hogy még 184 milliárd dollárnyi jelzálogkötvényt vehet programja keretéig. Biztos, hogy kihasználja még a lehetőséget, amellyel még több likviditást bocsáthat a piacokra.

Technikai szempontból újabb távlatok nyíltak elvileg a tőzsdék számára, a következő elérendő cél az S&P-ben például 1200 környékén van, azonban a Raiffeisen elemzői továbbra is fenntartják azt a véleményt, hogy előtte a túlvettség ledolgozására legalább némi bázisépítésnek lenne helye. Spekulatív long pozíciók felvétele elvileg megtehető a kitörésre, a stoppokat azonban a korábbi kritikus szint alá mindenképpen érdemes kitenni (1150).

A BÉT napjai

A budapesti piac továbbra is erősen felülteljesítő, jelenleg a világ egyik legkedveltebb befektetési célpontja. Ennek egyik fő oka, hogy míg más országok inkább deficit problémákkal küzdenek, Magyarország ebből a szempontból "mintaország". Ugyanakkor a Raiffeisen szerint ebben hamarosan változás következhet be, a jelenlegi hivatalos államháztartási célt (3.8%) ugyanis tarthatatlannak tartják.

Az árfolyamok emelkedése a BÉT-en erős forgalommal párosult, és a BUX szinte egész héten felülteljesítette az európai börzéket. Piaci elemzők szerint a válság előtti szintre ért az optimizmus, annak ellenére, hogy a gazdaságban nem látszanak egyértelműen a kilábalás jelei. Úgy tűnik, hogy Magyarországon a választási bizonytalanságot sem veszik figyelembe a befektetők, akik továbbra is kedvelik a magyar piacot, ami a forint erősödésén is látszott. A forint árfolyama szintén rekordokat döntött a héten az euróval szemben: az uniós fizetőeszközt 261 forint alatt is jegyezték, miután hétfőn az árfolyam áttörte a 265-ös küszöböt. Pénteken estére aztán 264 forintig emelkedett az euró árfolyama.  A Raiffeisen elemzői szerint a forint erősödése erősen hangulati alapú, érdemi fundamentális javulásról változatlanul nem beszélhetünk Magyarországon. Éppen ezért a jelenlegi szinten túlértékeltnek tartják a forintot és a következő hónapokban a mostaninál gyengébb forint- árfolyam számítanak.

Az OTP-ben a 6300-as szint áttörése után a 7200 körüli szintek váltak elérhetővé. A kereskedést nehezíti technikai szempontból, hogy e két szint között egyelőre nincs igazán érdemi támpont, a papír pedig továbbra is extrém túlvett állapotban van. Ettől függetlenül a kitörésre nyitott, illetve korábbi long pozíciók elvileg tarthatóak (bár némi profit realizálás mindenképp ésszerű lehet). Profit védő stoppok 6300 körülre rakhatóak egyelőre. Rövid távon ezen két szint között mozoghat és alakíthat ki esetleg egy szűkebb sávot majd később.

A Mol-nak viszont nem sikerült egyelőre áttörnie korábbi csúcsát, szintén túlvett (volt) a papír, így itt főleg, amennyiben kint is lesz némi egészséges konszolidáció, van rá esély, hogy visszatesztelje a korábbi kulcsszint körüli árfolyamokat. Ellenkező esetben azonban elvileg 22200-as szintekig nyílhat meg a tér.

A várakozásoknak megfelelően megindult az MTelekom, szokásához híven 1,5 hónappal a szelvényvágás előtt megindítani látszik az osztalék rallit. A 750-770-es célsáv alsó részét már elérte, valószínűleg azonban a felső részét is el fogja érni. A profitvédő stoppokat már fel lehet húzni 725 környékére. A Richter 44000-ig menetelhet immár kiszélesített kereskedési sávjában.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!