Amennyiben nem kerül sor hamar korrekcióra a múlt héten komolyat zakózó tőzsdéken, akkor valószínűleg vége annak pozitív trendnek, amely az elmúlt 10 hónapot jellemezte, állítják a Raiffeisen Bank elemzői. Ez azonban még nem jelenti azt, hogy ismét az egy évvel ezelőtti mélységeket kell bejárnunk – az elmúlt hetek csúcsai viszont feltehetően nem köszönnek vissza egyhamar.
Jelentősebb esést tudhatnak maguk mögött a tőzsdék a héten, ezzel elestek
azok a fontos támaszok, amelyek egy hete még megtartották. A Raiffeisen elemzői szerint egyszerű profitrealizálásról van szó, és szó nincsen semmiféle pánikról annak ellenére, hogy az esés elég heves. Ennek oka: ahogy az korábban is várható volt, mindenki egyszerre akar egy ajtón most kimenni.
A hírek oldaláról a fő motorja az esésnek az európai országokról érkező rossz hírek (Görögország, Portugália), melyek felhívták a figyelmet a költségvetési egyensúlytalanságokra, amelyek az előző hónapok igen expanzív monetáris politikájának következményei. Ez amellett, hogy önmagában kedvezőtlenül hat az alapvetően bőséges likviditás hátán felkapaszkodó részvénypiacokra, dollárerősödést is kiváltott, ami pedig a tőkeáttételes carry trade pozíciók zárását kényszeríti ki, ami szintén részvényeladásokhoz vezet.
Elestek tehát azok a fontos támaszok, melyeket korábban többször említettünk (S&P 1080, DAX 5500), így amennyiben nem kerül sor igen hamar korrekcióra, valószínűleg kijelenthetjük, hogy vége annak a trendnek, amely az előző 10 hónapot jellemezte. Ez persze nem jelenti azt feltétlenül, hogy a piac ismét a korábbi mélységeibe fog visszaesni, csak a korábbi lokális csúcsok legalábbis sokáig azok is maradhatnak.
Heves ellenmozgások jöhetnek
Nincsenek nagyon messze már a következő fontos támasz szintek (S&P 1020 körül.) Nagy a valószínűsége annak, hogy legalábbis első körben, ez meg fogja tartani a piacokat és akár heves ellenmozgás is kialakulhat akár a most elesett szintekig felfelé.
A Raiffeisen elemzői szerint e szintek környékén lehet érdemes spekulatív long pozíciók nyitásával próbálkozni, illetve az esetleges shortokat zárni. Természetesen a STOP szabályokat szigorúan betartva, ugyanis ha ezek a szintek is elesnek, az már okozhat pánikszerű eladásokat, miután ez igen jelentős teret nyithatna lefelé, nem is beszélve a hangulati hatásairól.
Mi várható a BÉT-en?
A hazai piacon is gyakorlatilag az összes vezető papírban megtörtek a támaszok. Az OTP-ben elesett az 5600, és ahogyan az várható volt erősen elindult az 5000- es szintek környékére, amely a következő fontosabb támasz szint lehet.
A MOL nál a jelenlegi szintek 17000 környékén masszív támasznak bizonyulhatnak és alatta a 16600-as ár is. Az MTelekomban a 700 elesése után a várakozásoknak megfelelően a 670-es szintek kerülhetnek látótérbe.
A Richter esetében elvileg 37400-ig lehet nyitva a tér, míg az Egisnél a 18000-es fő támasz esetleges elesését követően 17150 környékéig lehet tér az esésre. Ugyanakkor továbbra sem gondoljuk, hogy a két papír olyan volatilitást kéne, hogy mutasson, mint a többi. Ráadásul az Egis-t egy kedvező céghír is támogatja.
A Raiffeisen elemzői szerint az előbb említett támasz szintekig lehet tér az egyedi papírokban még lefelé akkor, és csak akkor, ha kint valóban kitart a következő támasz. Így gyakorlatilag hasonló kereskedési stratégiát lehet folytatni az egyedi papírokban is.
Még gödörben a gazdaságunk
A magyar gazdaságnak a statisztikai adatok szerint egyelőre nem sikerül kikecmeregnie a válságból. Sőt: miközben a környező országok már élénkülni tudtak, az ipari termelés nálunk az év utolsó hónapjában is csökkent.
A világgazdasági válság a tavalyi év első felében összemosta az egyes országok teljesítményét – ekkor nem lógott ki hazánk a sorból. Ahogy azonban a kilábalás elkezdődött, úgy újra láthatóvá válnak a magyar gazdaság gyengeségei: míg 2010-ben Romániában, Szlovéniában, Szlovákiában, Ausztriában, Csehországban már újból gazdasági növekedésre számítunk, Magyarországon stagnálás várható.
Jön a GDP-adat
Az előttünk álló héten közli a KSH az utolsó negyedéves GDP becslést, illetve a januári inflációt (mindkettőt pénteken). A Raiffeisen elemzői szerint a GDP visszaesése mérséklődött az utolsó három hónapban (-4,8 százalékot várunk az első háromnegyed évben mért -7,2 százalék után). Az infláció valószínűleg a tavaly decemberi 5,6 százalék közelében maradt idén januárban.
Az állampapírpiac lekövette a globális piacok hektikusságát (Görögország, Portugália, USA munkaerőpiac stb.), nagyjából 50bázispontos hozamemelkedést láttunk a hosszú papíroknál. A mostanában megtapasztalt izgalmak után az előttünk álló héten a piacok valószínűleg megpihennek, de 3-4 hónap távlatában további eladási hullámokra számítunk. Egyelőre erősen kérdéses, hogy februárban lesz-e MNB-kamatcsökkentés. A Raiffeisen különösen a 2-3 éves futamidejű hazai állampapírok eladását javasolja.