A konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült pénzügyi gyorsjelentés szerint 2013-ban 21,6 milliárd forint volt a nettó eredmény, 86 százalékkal kisebb az előző évi 151,5 milliárd forintnál.
A speciális tételek nélküli nettó eredmény 84,9 milliárd forint volt a negyedik negyedévben, több mint hatszorosa az egy évvel korábbi 11,9 milliárd forintnak. A 2013. évi tisztított eredmény 176,6 milliárd forintot ért el, vagyis 4 százalékkal marad alatta a 2012. évi 183,4 milliárdnak.
A társaság a negyedik negyedévben 1358,9 milliárd forint nettó árbevételt ért el, ez 4 százalékkal kisebb az előző évinél. A 2013. évi nettó árbevétel 5401,1 milliárd forint, azaz 2 százalékkal alatta marad a 2012. évinek.
Hernádi: számos nehézséget hozott 2013
A jelentés idézi Hernádi Zsoltot, a Mol elnök-vezérigazgatóját, aki szerint az elmúlt év számos nehézséget hozott, a tisztított eredmény a kutatás-kitermelés (upstream) üzletág termelésének csökkenése következtében visszaesett. Olyan olajtermelő mezőkben szereztek azonban részesedést, amelyek már rövid távon is növelhetik a termelést, s újabb akvizíciós célpontokat is keresnek. Kiemelte, hogy a Mol-csoportnak ilyen körülmények között is sikerült megőriznie kiváló cash flow-termelő képességét.
A Mol-csoport 248,9 milliárd forint működési cash flowt realizált 2013 negyedik negyedévében, ami 156 százalékos növekedés a bázisidőszakhoz képest, 2013 egészében pedig 613 milliárd forintot, ez 35 százalékkal haladta meg az előző évit.
A negyedik negyedévben a Mol-csoport tiszta, újrabeszerzési árakkal becsült kamat- és adófizetés, valamint amortizáció előtti eredménye 122,2 milliárd forintot ért el, így 12 százalékkal alacsonyabb az előző évi bázisnál. A tavalyi év egészében az újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA 516 milliárd forint volt, 9 százalékkal kevesebb a 2012. évinél.
A könyv szerinti működési eredmény negatív lett a szíriai és horvátországi eszközleírások – utóbbi az INA feldolgozás-kereskedelem (downstream) szegmens veszteséges működésének következménye – és a mantovai finomító átalakításához kapcsolódó tételek hatására.
A kutatás-kitermelés üzletág speciális tételek nélküli EBITDA-ja 2013-ban 14 százalékkal, 359 milliárd forintra csökkent. Az üzletág tavaly több olyan negatív tényezővel szembesült, amely kedvezőtlenül befolyásolta eredményét: 10 százalékkal csökkent az átlagos szénhidrogén ár, miközben a termelés - figyelmen kívül hagyva Szíria hozzájárulását - 10 százalékkal csökkent.
A feldolgozás-kereskedelem üzletág tiszta újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA-ja 4 százalékkal, 157 milliárd forintra javult a romló finomítói marzsok valamint a szűkülő Brent-Ural jegyzésárkülönbség ellenére, ami a hatékonyságjavító programnak, a növekvő finomítói termékértékesítésnek és a javuló petrolkémiai árrésnek köszönhető.
A Gáz Midstream üzletág az előző évivel azonos eredményt (59 milliárd forint) ért el, mivel a magyarországi földgázszállítást terhelő szabályozói tarifacsökkentés negatív hatását kioltotta a horvát gázkereskedelmi üzletág alacsonyabb értékesítési szintjéből eredő kisebb veszteség.
A csoport pénzügyi pozíciója a kiemelkedően magas működési cash flow következtében tovább javult. Az eladósodottsági szint 2013 végén 16 százalék volt, mely 2008 óta a legalacsonyabb.
A beruházások és befektetések értéke 2013-ban 268 milliárd forint volt.
MTI