UPDATE 9:23
Néhány perccel cikkünk megjelenése után a svájci jegybank közleményt adott ki, mely szerint lépéseket tesznek a túl erős frank ellen. A hírre rögtön esni kezdett az alpesi deviza, az euró 1,0939-ig ugrott, míg a forinttal szemben 249 alá esett a jegyzés.
Az SNB közleménye szerinta frank jelenleg erősen túlértékelt, a jelenlegi árfolyam veszélyezteti az ország gazdasági sabilitását és lefelé mutató kockázatokat tartalmaz az ársatbilitásra nézve. "Az SNB nem fogja tolerálni a monetáris kondíciók további szigorodását, ezért lépéseket tesz az erős frank ellen" - olvasható a kötleményben.
Első lépésként a három hónapos LIBOR-sávot a 0-0,75 százalékos szintről 0-0,25 százalékra, azaz a lehető legalacsonyabbra csökkentik. Emellett azt ígérik, hogy a következő napokban növelik a franklikviditást a piacon, ami az SNB-nél lévő banki tartalékok 30-ról 80 milliárd frankra emelkednek az SNB tervei szerint.
"Az SNB figyelemmel kíséri a devizapiacot, és kész további intézkedéseket hozni, amennyiben szükségesek" - zárul a közlemény.
A fenti mondatok arra utalnak, hogy az SNB egyelőre inkább a verbális intervenció híve, nem szívesen lépne be a piacra. Ugyanakkor egyéb intézkedésekkel próbálja kordában tartani az ország devizáját.
A közlemény megjelenése után nem sokkal a frank árfolyama 246.55-ig esett, ami már 1,34 százalékkal alacsonyabb volt a tegnapinál. Néhány perc alatt tehát több mint öt forinttal csökkent a frank ára, az euróval szemben 1,1015-ig esett vissza a jegyzés.
-----------------------------------
Szerda reggelre folytatta gyengülését a forint a bankközi devizapiacon: az euróval szemben 272,58-ig emelkedett a jegyzés, ami 0,5 százalékkal volt magasabb a tegnapinál. A dollár 192,23-as jegyzése mellett a svájci frank 251,64 forintot ért, ami újabb 0,23 százalékos erősödésnek felelt meg tegnaphoz képest. Korábban sokan a 240-es szintet tartották lélektani fontosságúnak, azonban az elmúlt két nap kereskedéséből az látszik, hogy jelenleg nincs semmilyen gát a frank előtt, sem fundamentális, sem lélektani.
Mi történik?
Hétfőn, amikor a képviselők hosszas huzavona után megegyeztek az adósságplafon emeléséről Amerikában, még mindenki arra számított, hogy kicsit fellélegezhetünk, a bejelentésre 233-ig le is jött a svájci frank jegyzése. Azonban nem tartott sokáig az öröm, hiszen este már az újabb lélektani szint, a 240 eleséséről számolhattunk be, azóta pedig megállíthatatlanul repeszt az alpesi deviza.
Jól jellemzi a helyzetet, hogy a frank az euróval szemben is sorra dönti meg csúcsát, szerda reggel éppen 1,0863-nál állt a kereszt, azaz már csak 8,5 százaléknyi frankerősödés kell ahhoz, hogy paritásban legyen a két fizetőeszköz. A jelenlegi ütemben pedig ehhez igazán nem kell sok, hiszen csak múlt péntek óta 5,5 százalékkal izmosodott a frank.
A frank erősödését az utóbbi napokban ismét az eurózóna perifériáján lévő országok adósságproblémái táplálták. Tegnap 6 százalék fölé emelkedtek az olasz- és 6,5 százalék fölé a spanyol hosszútávú kötvényhozamok, illetve megjelentek az első pletykák a piacon arról, hogy Róma akár már szeptemberben fizetésképtelenné válhat. Ez pedig éppen elég volt ahhoz, hogy a frank megállíthatatlanul szárnyaljon, kedd délután áttörve az 1,1-es szintet az euróval szemben.
Olaszországban egyébként válságtanácskozást hívtak össze, a spanyol kormányfő, Zapatero pedig a helyzetre való tekintettel elhalasztotta nyaralását. Ezek után nem meglepő, hogy a milánói tőzsde 2,5, a spanyol 2,2, míg az erős frank miatt szenvedő svájci börze indexe 4 százalék felett zuhant kedden.
A kora este krónikájához tartozik, hogy az amerikai szenátus elfogadta az adósságplafon megemelését tartalmazó terveket, így az utolsó pillanatban az USA megmenekült a technikai csődtől. Ennek ellenére a Wall Streeten is vérengzést rendeztek a befektetők: a Dow 2,2, az S&P pedig 2,6 százalékkal zuhant hétfői értéke alá a tegnap esti zárásra.
Svájc sem tud közbelépni
"Az elmúlt napok horror árfolyamai után ismét az intervencióról kezdenek beszélni a piacon, mondván ilyen szinteken már a svájci gazdaságban is komoly problémák keletkezhetnek. Véleményünk szerint ez nem valószínű. Az intervenció csak ideiglenesen lehetne hatásos, a frank erősödésében akármennyire is mutatkoznak egyértelmű spekulációs jelek (amelyeket a fellépéssel meg lehetne állítani), menekülő-deviza szerepe miatt továbbra is áramlana CHF-be a tőke" - olvasható a Raiffeisen Bank kedd este kiadott heti devizapiaci elemzésében. A svájci jegybank így is hatalmas veszteségeket halmozott fel korábbi beavatkozásaival, így csak a bankrendszer működését veszélyeztető likviditási zavarok esetén tartanak valószínűnek valamilyen devizapiaci akciót az elemzők.
Az európai adósságválság kapcsán a Raiffeisen szakemberei szerint Berlusconi olasz miniszterelnök mai beszéde lesz érdekes, kérdés, hogy helyén marad-e a pénzügyminiszter, akinek elmozdításával kapcsolatos pletykákkal került Olaszország a befektetői fókuszba hetekkel ezelőtt.
"A frank továbbra is fájdalmasan erős marad az előttünk lévő hetekben/hónapokban, még úgy is, hogy számítunk arra, hogy a jelenlegi csúcsszintekről korrigál. Nagyobb gyengüléshez komoly fordulatra lenne szükség a nemzetközi befektetői hangulatban, de ennek egyelőre nem sok jelét lehet látni" - zárják értékelésüket a bank elemzői.
Még csak most jön a neheze?
A frankhitelesek a jelenlegi helyzetben persze automatikusan felteszik a kérdést, miért nem lép közbe a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a forint erősítése érdekében. A válasz az, hogy az euró/frank árfolyammal az MNB sem tud mit kezdeni. Ugyanis jelenleg nem elsősorban a forint gyengül, sokkal inkább a frank erősödik. Amikor például 2009 tavaszán 320 forint volt egy euró, akkor sem volt ilyen drága az alpesi deviza.
A fentiek mellett a következő csapást azt jelenthetné a magyar devizahitelesek számára, ha a forintot is lejtőre tennék, hiszen akkor duplán érvényesülne a frank erősödése. Gede Balázs szerint erre jó esély van, a szerdán megjelent technikai elemzésében azt írja, hogy az egyre kockázatosabbá váló dél-európai államkötvények láttán a befektetők először óvatosságból leállhatnak a magyar állampapírok vásárlásával, később pedig akár az eladói oldalon aktivizálhatják magukat. Ez utóbbi esetben pedig a kötvényekért kapott forintjukat euróra szeretnék váltani, ami felhajthatja annak árfolyamát.
A szakember szerint ha kitör jelenlegi sávjából az euró, akkor megnyílhat a tér előtte a tavaly nyáron látott 290-es szintig, akkor pedig még a jelenlegi euró/frank árfolyam mellett is 265 forintba kerülne az alpesi deviza. Azaz a kilátások egyáltalán nem rózsásak: a szakemberek a frank további erősödésére számítanak, mellette nem zárják ki azt sem, hogy a forint is gyengülni kezd. Csúnya napok elé nézünk.
Beke Károly
mfor.hu