6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amerika le, mi utánna. Az index egy fontos ellenálláshoz érkezett, ha törik a 27200-as szint, akkor a következő napokban újabb mélypontot foghatunk.

Amerikában egyre komolyabb mértéket ölt a félelem, az indexek tegnap folytatták a mélyrepülésüket. A hitelválság miatti aggodalom kedden visszatért, a legnagyobb ilyen amerikai hitelező, a Countrywide Financial Corp. részvényének ára 7 százalékot esett. De a kiskereskedelmi cégek is vergődtek, tartva a fogyasztás visszaesésétől. A Dow végül 13026,73 ponton, azaz 1,59 százalékos csökkenéssel, a Nasdaq pedig 2499,12 ponton 1,7 százalékos eséssel zárt.

Szerdán adja ki az amerikai kormányzat a fogyasztói árindex (CPI) júliusi változásának adatát. Júniusban a CPI 0,2 százalékkal nőtt, hasonló arányú volt az energia- és élelmiszerárak nélkül számolt magindex változása is. Az elemzők most utóbbinál ezen adat ismétlődését várják júliusra, míg az átfogó CPI-nél 0,1 százalékos emelkedést prognosztizálnak.
Az adat már csak azért is fontos, mert ha az inflációs félelmek is felerősödnek, akkor a Fed tökéletes csapdába kerül, hiszen az infláció miatt semmiképpen sem tud kamatot csökkenteni, ami újabb eladási hullámot indíthat.


Itthon az index elérte a 27200-as szintet, ha ez letörik, akkor egy 1000-1500 pontos újabb esés várhat ránk a következő hetekben. A piac közel -300 pontos mínuszban van, és az ellenállási szinten táncol, ám egyelőre úgy tűnik, ez a szint megtarthatja a piacot. (és akkor a becsíkozott sávban maradhatunk)
Egy kedvező amerikai adat esetén visszapattanhatunk, ha viszont odaát gondok lesznek, itt is jön az újabb pofon.

A Mol kedden 120.000 darab Mol részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 26.178 forintos átlagáron, az OTP Bank pedig 50.000 OTP törzsrészvényt vásárolt 9.732 forintos részvényenkénti átlagáron.

A tőzsde mellett a forint is vergődik. Súlyos gyengüléssel nyitott a forint a bankközi piacon, reggel kilenc órakor az eurót 258,50/60 forinton jegyezték, közel négy forinttal erősebben mint az előző nap.

A nemzetközi devizapiacokon a befektetők kockázatvállalási hajlandóságának gyengülésével párhuzamosan nagy összegeket szabadítanak fel feltörekvő piaci devizákból és irányítanak át biztonságosabbnak ítélt eszközökbe. A folyamatot erősíti a hozamelőny ügyletek keretében a magasan kamatozó devizákban elhelyezett befektetések felszámolása is, különösen a legnagyobb ilyen pénzfelvételi forrás, a japán jen ellenében. A folyamat első számú kárvallottjai a török líra, a dél-afrikai rand és a forint.

Update 1

Hát nem túl biztató a helyzet. Az ellenállás úgy tűnik letört, a délelött ugyan nevéhez híven próbált ellenállni, de nem sikerült
Az OTP (-2,8%) és a Richter (-3,1%) vezetésével csúszunk folytamatosan lefele, a Mol köszönhetően egy újabb osztrák nyilatkozatnak, mely szerint a kormány az OMV mellett áll, tartja magát. Az olaj így egyelőre még a tegnapi árszinten forog. A kegyelemdöfést a piacnak az adná meg, ha azt is elkezdenék szórni.
A forint sem nagyon tud a reggeli pofontól felállni, 258,50 Ft/euró körül kötik a bankközin.

Update 2

Az amerikai fogyasztói árindex sokat nem segített, igaz nem is rontott. A jelentés szerint mérsékelt, 0,1 százalékos bővülés volt, amely a várakozásoknak megfelelő. Az élelmiszerek és energiaárak nélküli index változása 0,2 százalékos, amely szintén megfelel az elemzői konszenzusnak.

A hazai piac érdemben nem reagált, -550 és - 600 pont között ingadozik a Bux.

Három órakor újabb amerikai adat hathat nyugtatólag, vagy borzolhajta a kedélyeket. Akkor derül ugyanis ki, hogy a júniusi hosszú távú nettó tőkebeáramlás fedezte-e a tegnap közzétett 58 milliárd dolláros adott havi külkereskedelmi mérleg deficitet (a várakozás 62,5 milliárd dollár, amely egyébként elvileg fedezi a hiányt).

Update 3

Júniusban 120,9 milliárd dollár hosszú távú nettó tőkebeáramlást regisztráltak az USA-ban, amely kellő fedezetet nyújtott a havi külkereskedelmi mérleg hiányra. Ez némi megnyugvást hozott, világszerte volt egy kis "felkunkor". Továbbra sincs nyugalom azonban a pénzügyi piacokon, a Bank of America és a Countrywide Financial például bejelentette nem fogja finanszírozni a jelzáloghitelpiaci kitettséggel rendelkező hedge fundokat. Kisebb cégek is felülvizsgálják a hitelezési politikájukat, és a korábbiakhoz képest szigourítani kívánnak rajta.

Az amerikai tőzsdék mérsékelt mínusszal kezdtek, kérdés, hogy mi lesz ebből a nap végére odaát. Az ottani történések inkább a csütörtöki kereskedésünkre hathat, a mai napot már nem nagyon menti meg semmi.

Update 4

Az Egyesült Államok ipari termelése 0,3 százalékkal nőtt júliusban a 0,6 százalékos júniusi növekedés után és 1,4 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit. A feldolgozóipar növekedése most júliusban 0,5 százalékos volt - közölte szerdán a Fed.

Ennél sokkal rosszabb hír, hogy a második negyedévben 11 százalékkal esett vissza Amerikában a lakásértékesítés. Ez pedig arra utal, hogy a korábban folyamatosan fújt ingatlanpiaci lufi túl van a csúcsponton. A félő, hogy itt nincs softlanding verzió, a befulladt hiteleket vagy lenyelik a bankok, vagy a döglődő ingatlanpiacon leverik az árakat. Igazából egyik verzió sem jó, mindkettő további problémákat okoz, és végső soron gazdasági visszaesést, gyengébb cégeredményeket, kisebb kockázatvállalási hajlandóságot és más pénzpiaci árazást hoz. (Aki mélyebben érdekel az összefüggések feltárása, olvassa el a Vakmajom blogján található elemzést.)

A rossz hírektől függetlenül Amerika a 13 ezer pontos szint láttán meggondolta magát és hegymenetbe kapcsolt, amelyet az európai piacok is lereagáltak. Így mi viszonylag magasan, 27017.42 ponton (-467.72, -1.70%) zártunk. Igaz rossz hír, hogy ign erős, 67 milliárdos forgalom mellett estünk, tehát van jónéhány, a piacról kiszálló befektető.

A magyar határidős piac a végén beárazott holnap reggelre egy 2-300 pontos emelkedést, ami akár benne is lehet, hacsak nem kerülnek elő Amerikában az eladók és vágják agyon a piacot. Ezesetben ugyanis csütörtökön tovább eshetünk.

Mol 26250 +0,3 %
MTelekom 930 -1 %
FHB 2049 -1 %
Synergon 1815 -0,8 %
Egis 21650 -0,7 %
Richter 36800 -2,6 %
OTP 9320 -3,7 %

Ugyan súlyos eséssel nyitott a forint szerdán a bankközi devizapiacon, de a nap vége felé fordulatot vett. Reggel az eurót 258,50/60 forinton jegyezték, közel négy forinttal erősebben mint az előző nap. A jegyzés a nap folyamán 259 forint felett is járt, de a 260-as határt nem lépte át. Délután négy órakor az eurót már 256,50/60 forinton jegyezték, két forinttal erősebben, mint az előző nap. A forint árfolyama 9,14 százalékpontnyira áll a sáv közepétől az erős oldalon, 69 bázisponttal gyengébben a kedd délutáninál.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!